Węgiel workowany czy luzem – co wybrać?

Zaopatrzenie w węgiel jest priorytetem przed sezonem grzewczym. Szukamy paliwa o określonej kaloryczności, które zapewni nam ciepło na zimowe miesiące. Na jaki rodzaj węgla się zdecydować – węgiel workowany czy luzem? Wbrew pozorom nie jest to bez znaczenia.

Kwestia ceny i efektywności

Wydawać by się mogło, że zdecydowanie bardziej opłaca się kupić węgiel luzem, ponieważ jest tańszy, nawet 100 zł na tonie. Okazuje się jednak, że to tylko pozorna oszczędność. Jak się okazuje, węgiel luzem podczas przechowywania w dużym stopniu traci swą kaloryczność. Jest to utrata w tak znaczącej ilości, że trzeba go zużyć o wiele więcej.

W rezultacie kupno węgla workowanego okazuje się bardziej opłacalne. Ponadto biorąc pod uwagę jego inne zalety, o wiele lepiej jest zdecydować się na opał w workach. Dlaczego można zdecydowanie tak powiedzieć? Przyjrzyjmy się kwestii czystości oraz praktycznego aspektu przechowywania węgla.

Higiena i estetyka kotłowni

Węgiel workowany sprzyja czystości w kotłowni. Niestety nie trudno sobie wyobrazić jak ona wygląda, kiedy trzeba przechowywać tam węgiel luzem, który bardzo pyli nie tylko przy rozładunku, ale także przy użytkowaniu. Wymaga to częstego malowania, ponieważ pył gromadzi się w szczelinach i nie jest możliwe, by dokładnie doczyścić kotłownię. Tymczasem jeżeli zdecydujemy się na węgiel w workach, unikamy bałaganu i częstych remontów.

Jak wygląda kwestia przechowywania? Oczywiście węgiel workowany wymaga zdecydowanie mniej miejsca. Worki można przechowywać jeden na drugim lub ściśle obok siebie, zaś tona węgla luzem wymaga dodatkowego miejsca do przechowywania.

Zdecydowanie łatwiejszy rozładunek

Nie sposób pominąć tej kwestii, ponieważ nie zawsze jest możliwość skorzystania z fachowej pomocy, w praktyce często domownicy muszą poradzić sobie z tym sami po przywiezieniu opału. Co więc lepiej przenosić do docelowego miejsca?

Na pewno rozładunek węgla workowanego przysporzy o wiele mniejszego problemu niż noszenie węgla przywiezionego luzem. Jest to też szybsze. Nie trzeba również planować miejsca do przechowywania z daleka od pieca, co byłoby na dłuższą metę niewygodne. Jak widać wiele walorów węgla workowanego sprawia, że warto postawić właśnie na niego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *