Niezawodna pilarka taśmowa do metalu do zadań specjalnych

Pilarki taśmowe do metalu są bardzo uniwersalnymi urządzeniami, dlatego też tym bardziej warto przy ich zakupie zwrócić uwagę nawet na najdrobniejsze elementy. Dobre pilarki oferują nie tylko prostą obsługę, ale również bardzo szeroki zakres funkcjonalności. Wysokiej klasy pilarka taśmowa do metalu może być użytkowana nie tylko przez specjalistów, ale również przez początkujących rzemieślników, którzy zaczynają swoją przygodę z obróbką metali.

Rozmiar pilarki taśmowej do metalu

Aby wybrać porządną pilarkę należy zwrócić uwagę na jej wymiar. W dużej mierze to właśnie rozmiar piły determinuje tak naprawdę kompatybilność nie tylko z pilarkami taśmowymi, ale również z przecinarkami ręcznymi. Jeżeli chodzi o bimetalowe piły taśmowe do przecinarek ręcznych to mają one rozmiar 1,5 metra długości. Piły taśmowe do pilarek taśmowych oferowane są z kolei na wymiar. Doświadczeni producenci są w stanie stworzyć piły o dowolnej długości, szerokości i grubości.

Od szerokości piły zależy tak naprawdę, jak poradzi sobie ona z cięciem grubszych i twardszych materiałów. Szerokość piły ma bezpośredni wpływ na jej trwałość, żywotność, czy też na podatność na odkształcenia. Przy obróbce twardej stali najlepiej sprawdzą się piły o znacznie szerszym profilu. Pamiętać należy także o tym, że szersza taśma znacząco ogranicza możliwość cięcia małych promieni.

Podział piły – co trzeba wiedzieć?

Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest podział piły. Mowa tutaj oczywiście o liczbie zębów tnących, które mieszczą się w danym elemencie tnącym. Producenci oferują piły taśmowe, które posiadają zęby tnące o podziałce stałej albo zmiennej. Jeżeli chodzi o podziałkę zmienną, to wyróżnia się ona nie tylko różnymi odległościami pomiędzy poszczególnymi zębami, ale również różnorodną głębokością wrębów. Im więcej zębów, tym oczywiście na znacznie większą precyzję cięcia można liczyć.

Dobra pilarka taśmowa do metalu oferuje podziałkę, która oscyluje w granicach od 14 do 24 zębów na cal. Aby wybrać odpowiedni sprzęt należy sugerować się tabelą, która określa stosunek szerokości cięcia do gęstości uzębienia. Każdy z producentów pilarek taśmowych do metalu oferuje stosowne tabele, dzięki którym zdecydowanie łatwiej dokonać udanego zakupu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *