Drążek giętki rotacyjny – co to jest?

Często skuteczność czyszczenia kominów zależy w głównej mierze od pomysłowości osoby, która projektuje dany sprzęt czyszczący. Drążek giętki rotacyjny to doskonały przykład na to, że pomysłowość i funkcjonalizm mogą iść w parze. Jakie są najważniejsze właściwości tego niezwykłego, kominiarskiego akcesorium?

Zasada działania

Sposób działania drążka giętkiego rotacyjnego jest bardzo prosty. Jest to specjalna szczotka, którą umieszczono na wspomnianym drążku. Na drugim końcu zestawu znajduje się specjalne wejście, które można podłączyć do adaptera (np. wiertarki). Dzięki temu drążek uzyskuje moment obrotowy, który przenosi się na szczotkę.

Jedną z najważniejszych funkcji tego drążka jest jego elastyczność. Dzięki temu końcówka czyszcząca może dotrzeć w każde miejsce, skutecznie usuwając zabrudzenia o różnym stopniu konsystencji. Zwykle jednak usuwa się w ten sposób sadze, które w przeciwnym razie groziłyby zapłonem.

Kompatybilność z wiertarką

Końcówkę czyszczącą można podpiąć do dowolnej wiertarki, przy czym zaleca się, aby była to wiertarka akumulatorowa. Dzięki temu można mieć pewność, że czyszczenie będzie skuteczne również z tych miejsc, które nie mają dostępu do energii elektrycznej z gniazdka sieciowego 230 V.

W związku z tym, drążek giętki rotacyjny może pracować zarówno w trybie prawoskrętnym, jak i lewoskrętnym. Tego typu akcesoria kominiarskie obracają się tylko w tą stronę, w którą obraca się głowica wiertarki. Dzięki temu rozbicie dużych, zalegających warstw brudu staje się dużo łatwiejsze.

Informacje dodatkowe

Na większości drążków osadza się szczotki półokrągłe o średnicy 18 – 20 cm. Dzięki temu można mieć pewność, że końcówka szczotki łatwo przebije się do odpowiedniego miejsca w którym zalegają zabrudzenia. Półokrągły kształt sprawia, że łatwo można dotrzeć do najbardziej niedostępnych punktów przewodu kominowego.

Podsumowując, pomysłowe i funkcjonalne akcesoria kominiarskie, to podstawa efektywnej i bezpiecznej pracy kominiarza. Dzięki nim jego praca jest dużo łatwiejsza i nie wymaga tak wiele trudu jak jeszcze kilkanaście lat temu. Mało tego! Nowoczesny i funkcjonalny sprzęt pozwala na jeszcze skuteczniejsze usuwanie zabrudzeń, które powstają na skutek procesu spalania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PascalPolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *