Opał

Opał jest wykorzystywany do palenia w piecu, ponieważ dzięki swoim właściwościom świetnie się spala i wytwarza ciepło. Na opał składa się węgiel brunatny, kamienny, ale także ekogroszek, miał, czy koks opałowy. Węgiel jest otrzymywany w wyniku składowania i przeobrażania się szczątków roślin, natomiast reszta jest jego produktami pochodnymi.

Skład węgla

Każdy węgiel kopalny, niezależnie od zawartości pierwiasta, składa się ze związków organicznych i mineralnych, nieorganicznych, a także z wody. Oprócz tego zawiera on tlen, azot, siarkę, wodór, azot, uran, arsen i german.Jeśli chodzi o rodzaje związane z zawartością pierwiastka, wyróżniamy torf, jeśli jego wartość jest niższa niż 60%, węgiel brunatny w przypadku zawartości 60%-75%, węglem kamiennym jeśli wynosi 75%-97%, antracyt to nazwa zarezerwowana dla zawartości na poziomie 92%-95% oraz szungit który maksymalnie może osiągnąć 99%.

Najbardziej znanym jest węgiel brunatny, ponieważ jego cena jest stosunkowo niska, ale wiąże się to z licznymi wadami, które wiążą się z jego spalaniem. Część miast zakazała jego używania, ze względu na problem smogu, do którego w znacznym stopniu się przyczynia. Ponadto mocno zanieczyszcza środowiska, dlatego też coraz bardziej odchodzi się od jego stosowania. O jego słabej jakości świadczy ilość wody jaką zawiera, popiołu, który wytwarza się podczas palenia i ciepła jakiego może dostarczyć.

Drugim równie popularnym opałem jest węgiel kamienny, który jest nieporównywalnie lepszej jakości. Ma znacznie mniejszą zawartość wody, nie chłonie tak mocno wilgoci ,wytwarza niewielkie ilości popiołu i w dodatku dostarcza znacznie więcej ciepła.

Skład węgla i skład opału

W związku z tym, że w dniu 24 listopada 2013 roku została wprowadzona nowa ustawa, każdy kto chce przechowywać dwutlenek węgla, musi uzyskać koncesje od ministra środowiska i prezydenta, wójta, czy burmistrza. Wynika to z faktu, że wszelkie opłaty będą szły na rzecz gminy.

Jeśli chodzi o opał zaliczamy do niego także nowoczesne paliwa typu ekogroszek, czy miał i koks opałowy. O ile ten ostatni jest na rynku od jakiegoś czasu i ma sporo minus, przez które będzie wycofywany, o tyle dwa pozostałe są świetną alternatywą. Nie zanieczyszczają w takim stopniu środowiska, dają dużo ciepła i mają korzystne ceny, w porównaniu z efektem, jaki pozwalają uzyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *