Przepompownie przydomowe

Każda ludzka siedziba to fabryka ścieków, które są naturalnym lub sztucznym, ale zawsze niemożliwym do uniknięcia produktem egzystencji człowieka. W zależności od miejsca zamieszkania: domy jednorodzinne, wielorodzinne, w mieści, na wsi, w górach, w dolinach – coś z tymi ściekami trzeba zrobić – stąd wiele pomysłów m.in. przepompownie przydomowe, bo usuwanie ścieków powstałych w domach jednorodzinnych interesuje nas najbardziej.

Przepompownie przydomowe ścieków – trochę historii

Dawniej, przed rozwinięciem się współczesnych rozwiązań technicznych i prawnych ścieki po prostu zbierano ręcznie i ręcznie usuwano (wylewano) do najbliższej rzeki lub jeziora. Czasem trochę śmierdziało, ale w ówczesnej „kulturze sanitarnej” i poziomie ekonomicznym nikt nie protestował. Potem wynaleziono szambo: najpierw najprostsze, „samoobsługowe” potem opróżniane przez instytucje i firmy zewnętrzne – niektóre funkcjonują do dziś. Nowe technologie, wzrost zamożności ludzi i wymagania prawne umożliwiły i wymusiły nowe standardy – m.in. przepompownie przydomowe.

O co chodzi z tymi przydomowymi przepompowniami ?

Pierwszym ogniwem jest zbiornik przepompowni, do którego, jak dawniej do szamba spływają ścieki z gospodarstwa domowego – najczęściej taki zbiornik wykonany jest z tworzywa sztucznego. Przydomowa przepompownia ścieków działa na zasadzie tłoczenia w/w ścieków do zbiornika, w którym zainstalowana jest pompa z armaturą, niezbędnym orurowaniem oraz automatyką i systemem sterowania. Czujniki mierzące poziom ścieków uruchamiają pompę, która wtłacza ścieki do rurociągu połączonego z zewnętrznym systemem kanalizacji. Po usunięciu ścieków (kiedy ich poziom osiągnie niezbędne minimum) pompa wyłącza się samoczynnie. Zazwyczaj stosuje się przepompownię przydomową zawierającą jedną pompę, choć czasem, na życzenie klienta można zainstalować dwie pompy pracujące naprzemiennie w systemie 1+1: jedna pompa utrzymuje ciągłość pracy, druga włącza się w razie awarii.

Dodatkowe urządzenia

Jak wiadomo ścieki to nie czysta woda. Czasem występują w nich zagęszczenia, a nawet ciała stałe, które trafiając bezpośredni do pompy mogłyby wywołać jej uszkodzenie. Dlatego w przydomowych przepompowniach muszą być zainstalowane dodatkowe elementy wyposażenia. Ich zadaniem jest rozrzedzanie niebezpiecznych zagęszczeń ścieków, a także uniemożliwianie przypadkowo znalezionym w ściekach ciał stałych dostania się do pompy, ponieważ mogłyby ją zablokować i uszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *