Jak nauczyć dziecko segregować śmieci?

Należy mieć świadomość, że recykling przyniesie satysfakcjonujące rezultaty w skali całej planety tylko wtedy, gdy w omawiany proces zostaną zaangażowane wszystkie osoby od najmłodszych lat. W jaki sposób można nauczyć dzieci segregacji odpadów? Doskonałym przykładem może być nauka przez zabawę?

Jak powinna wyglądać segregacja metali i innych tworzyw z dzieckiem?

Rekomendowane jest zaczęcie od całkowitych podstaw. W pierwszej kolejności powinno się pokazać dzieciom, jak rozgraniczać określone frakcje odpadów. Pociecha musi nauczyć się odróżniać papier, metal, szkło. Dopiero kolejnym etapem powinno być dostrzeganie ewentualnych różnic między szkłem białym, kolorowym.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie bardzo wczesne rozpoczęcie nauki. Oczywiście rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość. Godny uwagi jest fakt, że zanim dziecko zacznie odróżniać określone rodzaje tworzyw sztucznych może minąć nawet kilkanaście miesięcy.

W jaki sposób powinno się sortować śmieci z pociechą?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo istotne znaczenie będzie miała postawa osób dorosłych. Dzieci są bardzo uważnymi obserwatorami i będą dokładnie naśladowały praktycznie każdy ruch rodziców. Ponadto doskonale wyłapują ewentualne błędy czy zaniedbania. Nie można zatem pod żadnym pozorem pozwolić sobie na nie w trakcie ich obecności.

Pociechy powinny mieć możliwość samodzielnego i wygodnego sortowania poszczególnych odpadów. Zalecane jest zatem wyposażenie się w narzędzia przystosowane do tego celu. Należy bardzo dokładnie dobrać lokalizację, w której będzie odbywało się sortowanie śmieci.

Jak powinna wyglądać Segregacja metali i innych tworzyw całą rodziną?

Doskonałym rozwiązaniem będzie nauka przez zabawę. Rodzice powinni wytłumaczyć swoim dzieciom, dlaczego omawiany recykling odgrywa tak istotne znaczenie. Świetną opcją może być zorganizowanie domowych warsztatów polecających na tworzeniu dekoracji lub różnych zabawek ze śmieci.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że opcji jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Warto wiedzieć, że na wyobraźnię malucha może także podziałać świadomość, jak ogromnym problemem dla społeczeństwa i środowiska są zalegające śmieci. Oczywiście może w tym pomóc wycieczka za miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *