Jak wybrać skład węgla?

Należy mieć świadomość, że obecnie wybór składu węgla jest znacznie prostszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy wiedzieć, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jakie cechy powinien mieć dobry skład węgla?

Spiekalność

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że spiekalność węgla będzie miała istotny wpływ na bezawaryjną pracę pieca retortowego. Nie można także zapomnieć o wskaźniku RI.

Godny uwagi jest fakt, że im będzie on wyższy, tym większe i twardsze spieki będą powstawały w strefie odgazowania węgla. Ponadto stosunkowo wysoka spiekalność węgla może doprowadzić do zmniejszenia efektywności spalania paliwa.

Wartość opałowa

Jest to kluczowy parametr omawianego materiału opałowego. W najprostszym możliwym ujęciu będzie określać wydajność energetyczną danego węgla. Ponadto oznacza ile dokładnie energii będzie można otrzymać w wyniku całego procesu związanego ze spalaniem.

Należy mieć świadomość, że wartość opałowa nie oznacza tego samego, co ciepło spalania. Warto zatem dokładnie zweryfikować, która wartość będzie podana na worku.

Jakie kwestie powinno się jeszcze uwzględnić wybierając skład węgla?

Zalecanej jest przed podjęciem ostatecznej decyzji wzięcie pod uwagę ilość popiołu, kaloryczność węgla czy zawartość siarki. Warto wiedzieć, że im wyższy będzie typ danego węgla, tym można się spodziewać wyższej kaloryczności. Bardzo istotny problem może stanowić zjawisko spiekania, które polega na sklejaniu się węgla w bryłę. Bardzo istotne znaczenie będzie miało także zapoznanie się z charakterystyką opału, który będzie zalecany do określonego kotła czy pieca.

Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zaopatrywanie się w pewnych i sprawdzonych składach opału, które mogą poszczycić się stosunkowo duża liczbą pozytywnych ocen i opinii. Należy mieć świadomość, że dobry węgiel powinien spełniać kaloryczność oscylującą od 26 do 28 MJ/kg. Godny uwagi jest fakt, że będzie on cechował się smolistą oraz błyszczącą barwą. Nie jest zalecane sugerowanie się tylko ceną. W zdecydowanej większości przypadków lepszą opcją będzie dopłacenie kilkuset złotych, by cieszyć się lepszym węglem. Można zapytać członków rodziny i znajomych, czy znają skład węgla, który mogliby polecić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *