Wyświetlacze TFT do maszyn przemysłowych

Pomimo tego, że często wydaje się nam, że w przypadku maszyn przemysłowych wystarczy kilka kontrolek i przełączników do sterowania, zaś wyświetlacze LCD są wyłącznie próbą wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy z kieszeni kupujących, to rzeczywistość jest zupełnie odwrotna. Jakie zalety ma wykorzystanie wyświetlacza TFT LCD w urządzeniach przemysłowych?

Wyświetlacze TFT LCD

Wyświetlacze w technologii TFT IPS niemal całkowicie wypierają już z rynku wyświetlacze TFT TN. Wynika to nie tylko ze znacznie lepszych parametrów pracy przekładających się na większe możliwości ich wykorzystania, ale również na fakt, iż IPS jest po prost technologicznym następcą TN, jego ewolucją.

Różnice między TFT IPS, a TFT TN

Zacząć należy od tego, że wyświetlacze TFT LCD IPS oferują:
– szersze kąty widzenia,
– większą paletę barw,
– wyższą wartość kontrastu,
– mniejsze wymiary montażowe (przede wszystkim mniejsza grubość wyświetlacza),
– duża szybkość reakcji.

Co jednak istotne, w przypadku przemysłowego wykorzystania wyświetlaczy TFT LCD niemal zawsze stosuje się nakładki dotykowe, które z jednej strony chronią sam wyświetlacz przed szkodliwymi warunkami działania (np. zapyleniem w pomieszczeniu), zaś z drugiej strony zwiększają możliwości operatora. Zebranie wszystkich parametrów pracy danej maszyny na jednym wyświetlaczu, przedstawienie ich w czytelnej i graficznej formie oraz następnie możliwość sterowania maszyną za pośrednictwem dotyku z jednego stanowiska operatora sprawia, że ergonomia i wydajność pracy w porównaniu do innych rozwiązań stoją na najwyższym poziomie. Wykorzystując wyświetlacz TFT LCD operatora może sprawować stałą kontrolę parametrów pracy danej maszyny i w razie potrzeby od razu interweniować i je korygować.

Wyposażenie maszyny w wyświetlacz?

Co prawda większość producentów daje nam wybór na etapie zakupu danej maszyny, czy chcemy ją wyposażyć w dotykowy wyświetlacz TFT LCD czy też poprzestać na innych rodzajach prezentacji i zmiany parametrów pracy, to coraz częściej na rynku pojawiają się dedykowane wyświetlacze dodatkowe do konkretnych maszyn. W ten sposób możemy dość szybko odświeżyć nasze urządzenie pod względem poprawy standardów pracy. Warto mieć jednak na uwadze, że dotyczy to najczęściej wyłącznie najpopularniejszych urządzeń i konkretnych modeli.

Podsumowując, warto rozważyć zakup danego urządzenia w wersji z dotykowym wyświetlaczem TFT LCD, jeżeli tylko jest on w tym konkretnym przypadku oferowany. Co prawda będzie się to wiązało z dopłatą przy zakupie, to jednak wydajność pracy przy takiej maszynie jest wyraźnie wyższa, a to w konsekwencji przekłada się nie tylko na wygodę pracowników, ale również na zyski przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na stronie Unisystem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *