Linowe zawiesia jednocięgowe – co warto o nich wiedzieć?

W systemach mocowań zawiesia linowe jednocięgowe pełnią dość ważną rolę. Co więcej – są one wręcz niezbędne w wielu sytuacjach. Niestety podczas ich eksploatacji, nie każdy wie wszystko na temat bezpieczeństwa ich stosowania. Gra jest warta świeczki, ponieważ niektóre z nich (np. średnica 48 mm) potrafią podnieść nawet 25 ton obciążenia.

Dwa sposoby eksploatacji

Linowe zawiesia jednocięgowe można eksploatować na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy z nich – czyli tradycyjny – polega na pionowym usytuowaniu rozwiniętego zawiesia, a następnie zawieszeniu na nim odpowiedniego obciążenia. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy obciążenie jest dostosowane do takich sytuacji (np. posiada zamocowany uchwyt lub hak).

Alternatywną metodą eksploatacji zawiesi jest ich obwiązanie wokół podwieszanego przedmiotu. Sposób ten wymaga już zastosowania określonych i zaostrzonych procedur bezpieczeństwa. Obwiesza się je wokół przedmiotów, które nie posiadają stosownych uchwytów ani haczyków, a następnie przekłada przez powstałe w ten sposób oczko.

Maksymalne, dopuszczalne obciążenie robocze

Sposób eksploatacji zawiesia linowego ma wpływ na jego maksymalne obciążenie robocze. Mowa tu oczywiście o parametrze DOR, będącym akronimem od słów: Dopuszczalne Obciążenie Robocze. W przypadku klasycznego zawieszenia liny, zawiesie wytrzymuje 100 procent dopuszczalnego obciążenia, spełniając wszystkie założenia techniczne.

A co, jeśli podnoszony przedmiot jest obwiązany zawiesiem? W tej sytuacji jego dopuszczalna nośność jest zaledwie o 20 procent mniejsza niż wynikałoby to z danych katalogowych. Oczywiście wynika to z faktu, że w tym wariancie konstrukcja zawiesia jest obciążona w bardzo nieregularny sposób.

Dlaczego jednocięgowe?

Należy podkreślić, że powyższe zasady dotyczą wyłącznie linowych zawiesi jednocięgowych, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Ich konstrukcja składa się tak naprawdę z pojedynczego rdzenia, wokół którego nawinięta jest lina składająca się wyłącznie z pojedynczego splotu.

Podsumowując, w trakcie eksploatacji zawiesi linowych warto zwrócić uwagę nie tylko na ich parametry katalogowe, ale i na ich sposób eksploatacji. Zależności te powinny być zresztą ujęte w dokumentacji technicznej przedstawionej przez producenta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *