5 korzyści z wdrożenia systemu SCADA w firmie

Dzięki nowoczesnym systemom informatycznym typu Supervisory Control And Data Acquisition możliwe jest jeszcze efektywniejsze prowadzenie procesów technologicznych. Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia systemów SCADA?

Czym jest system Supervisory Control And Data Acquisition?

Systemy informatyczne określane jako Supervisory Control And Data Acquisition, czyli w skrócie SCADA, są obecnie wdrażane w wielu przedsiębiorstwach. Dzięki nim możliwe jest automatyzowanie procesów poprzez gromadzenie danych oraz ich wizualizację, sterowanie, alarmowanie.

Aktualnie do dyspozycji jest szeroka gama systemów SCADA, które różnią się pomiędzy sobą swoją architekturą oraz funkcjami. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie ich indywidualnie do potrzeb zakładu, aby skutecznie wspierać prowadzone w nim procesy technologiczne.

Supervisory Control And Data Acquisition – najważniejsze korzyści

Wdrożenie systemu SCADA pozwala na uzyskanie szeregu korzyści, dzięki którym firma przeprowadzająca taką inwestycję możne osiągnąć przyszłościowe zyski. Warto przy tym pamiętać, że kluczowe znaczenie ma właściwe dobranie systemu oraz jego elementów, aby dzięki temu osiągnąć maksymalną efektywność w jego działaniu.

1. Automatyzacja procesów poprzez ich zaprogramowanie – systemy pozwalają również na prowadzenie działań ręcznie.

2. Zmniejszenie ryzyka błędów w przypadku ręcznej obsługi procesów przez operatorów.

3. Błyskawiczne alarmowanie wtedy, gdy dojdzie do przekroczenia określonych stanów alarmowych, co zapobiega pojawieniu się problemów.4. Możliwość tworzenia zaawansowanych systemów współpracujących z wieloma elementami, które mogą komunikować się ze sobą przewodowo oraz bezprzewodowo.5. Oszczędność w obszarze czasu i kosztów, dzięki czemu stanowią one przyszłościową inwestycję dla firmy.

Jak zamówić system Supervisory Control And Data Acquisition?

Aktualnie systemy informatyczne zaliczane do kategorii Supervisory Control And Data Acquisition dostępne są u wielu dostawców, co pozwala na dopasowanie właściwego rozwiązania w zależności od indywidualnych potrzeb biznesu.

Wdrożeniami systemów zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy, które zapewniają swoim klientom pełną obsługę, między innymi dobór systemu, jego instalację, integrację z wszystkimi elementami oraz opiekę po wdrożeniu, między innymi przy pojawieniu się jakichkolwiek usterek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *