Z jakiej stali produkuje się liny?

Osoby, które chcą wybrać wysokiej jakości liny w pierwszej kolejności powinny zwrócić uwagę na jakość stali, która wbrew pozorom odgrywa najważniejszą rolę. Oryginalne liny stalowe jak powszechnie wiadomo przeznaczone są do przenoszenia dość dużych sił rozciągających, dlatego też powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością.

O czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach stalowe liny produkowane są przede wszystkim ze stalowych drutów, które nawijane są bezpośrednio na centralny rdzeń. W profesjonalnym transporcie warto stawiać jedynie na te liny, które spełniają normy krajowe i europejskie.

Najbezpieczniejszym wyborem jest inwestowanie w stalowe liny od renomowanych producentów, którzy korzystają z najlepszych jakości drutów i zaawansowanej technologii produkcji. Oryginalne liny od renomowanych producentów są jedną z tych inwestycji, która na pewno bardzo szybko się zwróci.

Jak wygląda produkcja?

Jak wspomniano powyżej liny ze stali produkowane są ze specjalnych drutów stalowych, które skręcane są śrubowo wokół rdzenia. Jeżeli chodzi o samodzielne warstwy drutów okrągłych, to mowa tutaj oczywiście o popularnej splotce, która posiada punktowy albo liniowy styk drutów.

Okrągłe druty najczęściej wytwarzane są ze stali niestopowej na gorąco. Do produkcji drutów tego typu używa się przede wszystkim stali ocynkowanej albo wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pierwszym i bardzo ważnym elementem jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie drutów. Końcowym elementem jest z kolei czyszczenie drutów węglem albo chłodną wodą.

Druty stalowe umieszcza się w specjalnym basenie z kwasem. Dopiero po zakończeniu kąpieli kwasowej druty stalowe mogą zostać przepłukane, dzięki czemu nie ma żadnego większego problemu, aby pokryć je specjalną powłoką z boraksu. Ostatnim etapem produkcji jest galwanizacja drutów, którą wykonuje się zaraz po obróbce cieplnej.

Co warto wiedzieć o linach stalowych?

Podstawowym rodzajem popularnych lin stalowych są oczywiście liny jednozwite, które składają się z centralnego drutu rdzeniowego wokół którego nawija się kilka warstw splotek.

Po zwinięciu kilku splotek można otrzymać dwuzwite liny stalowe. Liny tego typu mogą być produkowane ze splotek o dowolnym kształcie przekroju poprzecznego. Najbardziej wymagające osoby powinny postawić na stalowe liny trójzwite, które w swojej klasie nie mają sobie równych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *