Na czym polega paletyzacja kartonów?

W dzisiejszych czasach dąży się do zautomatyzowania procesów przemysłowych oraz produkcyjnych. Z tego względu wdrażane są nowoczesne rozwiązania, które minimalizują ilość pracy wkładanej przez załogę. Jednym z nich jest paletyzacja kartonów podczas ich przygotowywania do transportu. Coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje do tego zaawansowane roboty.

Oszczędność czasu

Paletyzacja kartonów pozwala zaoszczędzić ogromną ilość czasu. Ręczne układanie towarów na paletach jest nie tylko czasochłonne, ale również męczące. Warto wziąć pod uwagę, że niektóre z nich znajdują się na dużej wysokości. Trzeba również zaznaczyć, że dużą rolę odgrywa dokładność. W innym przypadku stworzona konstrukcja szybko się rozpadnie.

Roboty automatyzujące paletyzację kartonów wymagają jedynie prawidłowego zaprojektowania. Wiadomym jest, że podstawą jest tutaj dobór odpowiedniej maszyny. Omawiane urządzenia występują a wielu różnych wariantach, a wszystko zależy od typu ładunków, które będą układane na paletach.

Szeroki zasięg pracy

Warto wiedzieć, że roboty przeznaczone do paletyzacji wyróżniają się szerokim zasięgiem pracy. W zdecydowanej większości przypadków są one wyposażone w długie ramię, co zwiększa zakres możliwości zastosowań. Z tego względu stanowisko do paletyzacji kartonów wymaga sporej ilości przestrzeni. Jest to podstawą do tego, aby praca była w pełni bezpieczna.

Ergonomia na opisywanym stanowisku zależy od wielu czynników. Oczywiście należy wyeliminować ryzyko niespodziewanego pojawienia się człowieka, wózka widłowego, czy też innej przeszkody. Jednocześnie dąży się minimalizacji przestrzeni.

Parametry użytkowe

Paletyzacja kartonów wymaga wyboru robota, który posiada optymalne parametry użytkowe. Wiele więc zależy od gabarytów oraz masy towarów. Należy zwrócić uwagę na udźwig chwytaka. Zazwyczaj posiada on pewien „zapas”, dzięki czemu maszyna nie ulegnie awarii nawet w przypadku cięższych ładunków, jednak zaleca się użytkowanie robota zgodnie z przeznaczeniem.

Trzeba również dodać, że roboty do paletyzacji kartonów mogą zostać wyposażone w dodatkowe elementy np. podnoszące stopień ochrony. Dodatkowe wyposażenie warto uwzględnić już na etapie projektowania – wpływa ono na cenę finalną.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *