Do czego dokładnie służy chwytak magnetyczny?

Zdecydowana większość osób doskonale zdaje sobie sprawę, że magnes wykorzystywany jest obecnie praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Nie tylko i wyłącznie w przemyśle i medycynie, ale również produkcji zabawek. Do czego jednak służy chwytak magnetyczny?

Jak działa chwytak magnetyczny?

Warto wiedzieć, że działanie produktu jest zdecydowanie prostsze niż mogłoby się wydawać. Należy mieć świadomość, że chwytaki magnetyczne są skonstruowane z dwóch trwałych magnesów. Jeden z nich jest stabilny, z kolei drugi ruchomy. Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że pole magnetyczne włączy się i rozłączy przy zastosowaniu dźwigni. Warto wiedzieć, że omawiane chwytaki nie będą potrzebowały zasilania do działania.

W ich konstrukcji wykorzystywane są magnesy neodymowe. Wytwarzają jednak stosunkowo silne pole magnetyczne. Mogą tym samym bez większego problemu przyciągnąć nawet bardzo ciężkie ferromagnetyki.

Do czego można wykorzystać chwytaki magnetyczne?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zadaniem omawianych produktów jest przenoszenie, podnoszenie, a także transport ferromagnetyków. Czym są zatem wspomniane ferromagnetyki?

Należy mieć świadomość, że w najprostszym możliwym ujęciu są to tworzywa cechujące się bardzo silnymi właściwościami magnetycznymi. Warto wiedzieć, że można je bez żadnego problemu spotkać praktycznie na każdym kroku. Należą do nich bowiem żelazo, nikiel i kobalt.

Co jeszcze warto wiedzieć o chwytakach magnetycznych?

Warto wspomnieć, że chwytak magnetyczny stosowany jest do podnoszenia elementów, które są wykonane ze stali. Produkt tym samym znajduje ogromne zastosowanie w bardzo dużej liczbie gałęzi przemysłu. Może bowiem bez żadnego problemu służyć do przenoszenia prętów, blach, szyn, rur czy płyt.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane chwytaki wykorzystywane są także w dokach portowych, stoczniach czy fabrykach. Ponadto zdecydowanie ułatwiają codzienną pracę w magazynach, warsztatach, gdzie trzeba przenosić stosunkowo ciężkie sprzęty. Warto również wiedzieć, że chwytaki magnetyczne są bardzo istotne w hurtowniach stali czy składach. Bardzo trudnym zadaniem jest także wyobrażenie sobie funkcjonowania złomowisk bez wspomnianych produktów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *