Jakie wyróżniamy elementy elektroniczne?

Należy mieć świadomość, że obecnie najbardziej istotne podstawowe elementy elektroniczne można podzielić na bierne oraz czynne. Doskonałymi przykładami elementów czynnych mogą być tranzystory, diody czy lampy elektronowe. Czym dokładnie charakteryzują się poszczególne komponenty elektroniczne?

Dioda

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniana dioda zaliczana jest do najprostszych dostępnych elementów półprzewodnikowych. Należy zaznaczyć, że krzem, z którego wykonywana jest dioda, poddawany jest obróbce technologicznej.

Godny uwagi jest również fakt, że diody funkcjonują, jak zawór jednokierunkowy. Świetnym przykładem może być wentyl w rowerze. Ponadto diody półprzewodnikowe mają zdecydowanie większą liczbę zalet niż diody lampowe. Wspomniane podstawowe elementy elektroniczne są niewielkich rozmiarów.

Termistory

Termistory są to w najprostszym możliwym ujęciu komponenty elektroniczne, których rezystencja w bardzo dużym stopniu będzie uzależniona od temperatury. Godny uwagi jest fakt, że są one wykonywane z mieszaniny kilku materiałów metodą spie­kania.

Ponadto charakteryzują się one różnymi konstrukcjami. Przykładowo Termistory NTC stosowane są na co dzień, jako czułe czujniki temperatury. Z kolei termistory PTC wykorzystuje się w układach zabezpieczających.

Trioda

Należy mieć świadomość, że jest ona niezwykle podobna do diody. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że między katodą i anodą znajduje się metalowa siatka sterująca. Warto również wiedzieć, że w przypadku, gdy siatka sterująca będzie odłączona, omawiana trioda działa identycznie do diody.

Dioda Świecąca LED

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to najbardziej popularny element optoelektroniczny. Godny uwagi jest fakt, że wspomniany produkt pobiera około dziesięć razy mniej energii elektrycznej w porównaniu do żarówki latarki.

Do atutów przemawiających za zaopatrzeniem się w diodę świecącą LED jest bardzo niska cena. Ponadto element elektroniczny charakteryzuje się odpornością na ewentualne wstrząsy. Nie można zapomnieć, że dioda świecąca LED zapala się, a także gaśnie błyskawicznie. W ten prosty sposób może być bez żadnego problemu zastosowana, jako światło ostrzegawcze. Rekomendowane jest zaopatrzenie się w produkt u renomowanego producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *