Zawiesia linowe, dzięki swojej dużej wytrzymałości znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle i transporcie. Używa się ich powszechnie jako wyposażenie dźwigów, żurawi lub suwnic. Co warto o nich wiedzieć? Na jakie informacje zwrócić szczególną uwagę?
Czym są zawiesia linowe?
Najprościej mówiąc jest to osprzęt pomocniczy dźwigów, żurawi i suwnic, przeznaczony do podnoszenia, obwiązywania bądź podtrzymywania ładunku. Najważniejszym elementem zawiesi linowej jest naturalnie lina. Wykonuje się ją zwykle z drutów stalowych (lina posiada rdzeń, wokół którego owija się splotki), ale w sprzedaży można też spotkać liny z włókien naturalnych takich jak konopie, sizal, juta czy bawełna oraz liny z tworzyw sztucznych. Prócz samej liny ważnym elementem jest kausza, czyli wykonana ze stali ochrona, montowana w pętlę zawiesia. Ma zazwyczaj kształt kropli, a zadaniem kauszy jest ochrona liny przed odkształceniem. Warto też zwrócić uwagę na hak, służący do zaczepiania i trzymania. Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania dobrze wybrać hak z zabezpieczeniem gardzieli.
BHP zawiesi linowych, czyli warunki dopuszczenia do użytku.
Przeznaczone do eksploatacji zawiesia linowe bezwzględnie muszą być w pełni sprawne techniczne i kompletne. Powinny mieć nabitą tabliczkę znamionową oraz sporządzoną dokumentację potwierdzającą dopuszczenie do eksploatacji, między innymi winno być zarejestrowane w rejestrze i kartach właściciela.Za każdym razem przed przystąpieniem do pracy pracownik pełniący funkcję hakowego zobowiązany jest sprawić stan techniczny zawiesi. Do jego zadań należy ocenienie czy zawiesia są kompletne i wykonane z oryginalnych elementów. Musi też zwrócić szczególną uwagę na stopień zużycia oraz to, czy nie jest on przeszkodą w dalszym użytkowaniu.
Poprawne użytkowanie zawiesi linowych.
Podstawą jest, aby wykorzystywać zawiesia wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem i według wskazówek producenta. Aby mogły służyć długo i bezawaryjnie należy przechowywać je w miejscach, gdzie ryzyko ich uszkodzenia lub zniszczenia będzie najmniejsze. Wybór zawiesia musi być dokonany z uwzględnieniem warunków, w jakich będą eksploatowane.Najistotniejsze jest, aby zawsze obliczyć i nie przekraczać dopuszczalnego obciążenia roboczego. Jeśli nie znamy DORu wykorzystywanego przez nas zawiesia, z łatwością możemy znaleźć odpowiednie gotowe tabele w internecie.