Pasywność w pozytywnym ujęciu

Na rynku materiałów budowlanych można zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne składniki do budowy domu. Stolarka budowlana to kluczowy element. Do wyboru inwestorzy mają trzy opcje. Okna aluminiowe, drewniane i plastikowe. Oto krótka charakterystyka okien pod względem energooszczędności, które z biegiem lat nabierają wartości w oczach użytkowników.

Nowoczesne okna aluminiowe

Okna z aluminium wpisują się z łatwością w nurt nowoczesnych idei ekologicznych i ekonomicznych stosowanych w praktyce. Do budowy domu wybiera się materiały o najlepszych właściwościach. Do wyboru jest spory arsenał produktów i metod gwarantowanych przez nowoczesną naukę.

Okna aluminiowe tak jak wszystkie produkty muszą się charakteryzować właściwym dla parametrów pasywności, współczynnikiem zapisywanym w formie skrótowca dwoma literami Uf lub UW. Wartość przytoczonej jednostki nie może być większa niż 0,8 W/m²K. W wypadku okien wymóg nieprzekraczalności ośmiu dziesiątych jednostki dotyczy ramy okna aluminiowego.

Instytut wiodący prym w branży ekologicznej

Stolarka aluminiowa to przyszłość. To przekonanie popiera także Instytut Budynków Pasywnych w niemieckim Darmstadt. Jest to instytut badawczy, którego zasługą jest opracowanie standardów dotyczących budownictwa pasywnego. Również okna aluminiowe podlegają tym wymaganiom, gdyż stanowią jeden z głównych elementów zatrzymujących, a nawet wytwarzających energię potrzebną do ogrzewania domu.

Okna aluminiowe, by mogły spełniać krytyczne wymagania, muszą być nie tylko ekstremalnie dobrze wykonane. Trzeba pamiętać, że poprzez wadliwy montaż można zepsuć cały efekt i straty ciepła wynikające z powstania na przykład mostków cieplnych mogą przewyższyć uzysk zatrzymanej i wytworzonej pasywnie energii cieplnej potrzebnej do zachowania optymalnych warunków wewnątrz pomieszczeń.

Pasywność budynków – co to jest?

Budynki pasywne to budowle energooszczędne najnowszej generacji. Jak wszystkie budowle w naszej szerokości geograficznej podlegają wahaniom zapotrzebowania na energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania obiektu.Dobór materiałów, technologie produkcji i wykonanie sprawiają, że dom wykonany w sposób pasywny w średniorocznym ujęciu zużywa do 15 kWh energii na jeden metr kwadratowy powierzchni całkowitej budynku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *