Pomiary hałasu w środowisku – kiedy mogą się przydać?

Dźwięki otaczają nas zawsze, wszędzie i z każdej strony. Są niezbędną częścią naszego funkcjonowania – pozwalają nam określać własną lokalizację i komunikować się. Jednak hałas nie jest niczym korzystnym i należy go eliminować u źródła. Do tego służą pomiary hałasu w środowisku.

Czym jest hałas i kto go generuje?

Hałas jest sumą wszystkich dźwięków emitowanych przez dane środowisko. Jeśli człowiek znajduje się przez długi czas i z dużą częstotliwością w środowisku generującym wiele hałasu, wówczas może to negatywnie wpłynąć na zdrowie jego narządu słuchu. Kiedy mamy do czynienia z hałasem, który niemal fizycznie sprawia ból? Przede wszystkim w fabrykach, przy głośno pracujących maszynach, w szkołach podczas przerwy, na lotniskach przy starcie samolotu, w centrach handlowych czy na stadionie piłkarskim.

Pomiary natężenia dźwięku

Osoby zarządzające danym obiektem mają obowiązek zastosować się do obowiązujących przepisów prawa mówiących o normach dopuszczalnego hałasu w danym środowisku. W tym celu muszą wykonać pomiary hałasu w środowisku, z użyciem wykwalifikowanej ekipy posiadającej specjalistyczny sprzęt. Gdy norma hałasu zostanie przekroczona – właściciel obiektu zobowiązany jest jak najszybciej usunąć lub wygłuszyć źródło hałasu w taki sposób, aby obniżyć poziom hałasu w danym otoczeniu.

Jak się mierzy hałas?

Do pomiarów hałasu w środowisku wykorzystuje się specjalne zawieszane na odpowiedniej wysokości mikrofony, które zbierają dźwięk. Specjalna aparatura natomiast mierzy natężenie decybeli w danym otoczeniu. Pomiarów dokonuje się dwukrotnie – nocą i za dnia, w godzinach najbardziej niekorzystnych pod względem hałasu. A zatem, w szkołach będzie to główna przerwa, na stadionach mecz piłkarski, a w galerii handlowej godziny zakupowego szału w weekendy. Celem takich badań jest rzeczywiste wykrycie natężenia dźwięków jakie występują w danym środowisku po to, aby w razie jakichkolwiek nieprawidłowości można było je usunąć.

Jak usunąć nadmierny hałas?

Aby zredukować hałas będący dziełem głosów ludzi, należy odpowiednio edukować społeczeństwo i zadbać o bieżące tłumienie wszelkich hałaśliwych zachowań. Jeśli przyczyną hałasu są głośne maszyny, należy rozlokować je tak, aby nie kumulowały się ich hałasy, wytłumić pomieszczenie, w którym się znajdują, lub dokonać ich naprawy gdy hałas jest efektem uszkodzenia. Właściciele wszelkich obiektów generujących hałasy powinni dokładać wszelkich starań, aby ich budynek nie był przyczyną pogorszenia słuchu u kogokolwiek w nim przebywającego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *