Oprawy kierunkowe i ewakuacyjne

Częścią systemów awaryjnych są oprawy świetlne. Najczęściej kryją się one pod nazwą oprawy awaryjne. Przy ich pomocy osoby, które znalazły się w budynku odłączonym od prądu, mogą szybciej z niego wyjść. Zainstalowanie tego typu opraw daje konkretną informację i pozwala zapobiegać panice, która nagle może powstać. Ponadto wskazują one kierunek, gdzie dane osoby powinny się udać.

Podział opraw awaryjnych

Oprawy awaryjne dzielą się na dwie grupy. Jedną z nich są oprawy kierunkowe, a drugą oprawy ewakuacyjne. Produkty występują w bogatej ofercie wzornictwa i mają również bardzo ciekawy i oryginalny design. Wszystkie te produkty dostępne są jako jedno lub dwufunkcyjne oprawy. Posiadają wariant podłączenia ich do centralnej baterii lub do specjalnego systemu ich monitorowania.

Tego typu oprawy montowane są na drogach ewakuacyjnych, w newralgicznych miejscach typu skrzyżowanie korytarzy, na schodach, przed progami lub w miejscach wyjść z danych pomieszczeń. W celu ich uwidocznienia większość z nich montowana jest na wysokości 2 metrów nad podłogą.

Oprawy ewakuacyjne

Oprawy z tej grupy mają za zadanie oświetlenie miejsca, w którym przebywa bardzo dużo osób. Ponadto muszą informować o całej drodze ewakuacyjnej i dlatego są montowane na jej ciągu. Oprawy te zapobiegają panice, ich montaż znacznie przyczynia się do tego, że ludzie wiedzą, w którą stronę mają się udać w przypadku, gdy zgaśnie właściwe zasilanie.

Oprawy ewakuacyjne spełniają swoją rolę tylko wtedy gdy są idealnie dobrane do danego pomieszczenia. Dlatego bogata oferta wzornictwa tych lamp oraz fakt, że są różnokolorowe pozwala na dokonanie odpowiedniego ich wyboru. Lampy są skuteczne, można je także montować dyskretnie, by w przypadku gdy nie są potrzebne, nie zwracały na siebie uwagi.

Oprawy kierunkowe

Oprawy awaryjne to także oprawy kierunkowe. Są to konkretne znaki informujące o kierunku ewakuacji. Mogą być one podświetlane lub też nie, jednak znaki z pierwszej grupy są bardziej widoczne, nawet z daleka. Znaki informujące spełniają wszelkie podstawowe wymogi, przeznaczone dla tego typu produktów.

Na rynku znaleźć można wiele wzorów tego typu opraw oraz przeróżną ich kolorystykę. Są one najczęściej znakami LED przez co są energooszczędne i świecą przez długi czas. Oferowane są oferty wspólnych wzorów opraw kierunkowych i opraw ewakuacyjnych, przez to można dobrać oprawy w takim samum typie, czy o takim samym wzorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *