Klej przewodzący prąd – sposób na szybką naprawę elektroniki

Uszkodzone styki lub obwody elektroniczne można lutować, ale jest prostszy sposób, aby przywrócić ich prawidłową pracę. Kleje przewodzące prąd elektryczny pozwalają na szybkie i wygodne połączenie przerwanych połączeń i zapewniają wysoką efektywność napraw.

Kleje elektroprzewodzące – składniki i właściwości

Klej elektroprzewodzący, inaczej klej przewodzący jest rodzajem kleju, który nie tylko łączy ze sobą materiały, ale także posiada właściwości przewodzące prąd. Dzięki temu doskonale nadaje się on do naprawy uszkodzonych obwodów, ścieżek, styków, aby dzięki temu przywrócić sprawność przepływu prądu.

Głównym składnikiem odpowiedzialnym za przewodzenie prądu przez klej przewodzący jest srebro. Jest ono materiałem cechującym się niską opornością, czyli rezystancją, dzięki czemu efektywnie przewodzi prąd. Jednocześnie wyróżnia się dobrymi parametrami przewodzenia ciepła.

W sprzedaży dostępne są jednoskładnikowe i dwuskładnikowe kleje przewodzące, które mają formę płynu.

Zastosowanie klejów przewodzących prąd

Kleje o właściwościach przewodzących prąd używane są głównie w celu naprawy uszkodzonych elementów elektronicznych, elektromechanicznych.

Przykładowe zastosowanie klejów elektroprzewodzących:
– uszkodzone ogrzewanie szyb samochodowych
– awarie diod, tranzystorów i innych komponentów elektronicznych
– serwisowanie przerwanych przewodów
– łączenie przewodów ze szczotkami w silnikach elektrycznych
– naprawy odbiorników radiowych i telewizyjnych, tunerów, wzmacniaczy
– serwisowanie sprzętu komputerowego

Jak stosować kleje elektroprzewodzące?

Korzystanie z klejów przewodzących prąd jest bardzo proste, ale przed rozpoczęciem prac bardzo duże znaczenie ma właściwe przygotowanie miejsca pracy. Zaleca się przede wszystkim właściwe oczyszczenie łączonych miejsc – powinny być one czyste i suche.

Następnie klej przewodzący nakłada się na elementy. Najczęściej do kleju dołączony jest aplikator, na przykład pędzelek, który pozwala na łatwe nałożenie go na uszkodzone miejsca. Następnie preparat należy pozostawić do wyschnięcia na co najmniej 5 minut. Potem zaleca się wykonanie czynności jeszcze dwukrotnie – minimalna liczba warstw, by uzyskać stabilne połączenie to trzy. Klejone urządzenie nadaje się do użytku po 24 godzinach.

Kleje przewodzące dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *