Industry 4.0 i koncepcja masowej personalizacji

Industry 4.0 łączy się z ideą masowej personalizacji na jaką często powołuje się wiele zwolenników tego zagadnienia. Okazuje się, że Mass Customization nie jest, jednak nowym zagadnieniem.

Hasło, które ma już ponad 30 lat

Masowa personalizacja to określenie, które spopularyzował Stan Davis w swojej książce pt. „Future Perfect” w 1987. Pisał wówczas o różnicach w zakresie oczekiwań klientów w odniesieniu do produktów masowych.
W ówczesnych czasach stanowiło to znaczne utrudnienie w procesach produkcyjnych. Dopiero kilka dekad później możliwe stało się realizowanie takich zagadnień.

Obecnie używa się wymiennie takich pojęć jak Industry 4.0, Przemysł 4.0 oraz Industrie 4.0. To pierwsze jest najbardziej popularne, z uwagi na fakt, że terminologia angielska odzwierciedla rozwój na terenach całego świata i rosnące zainteresowanie tym tematem. Co ciekawe, samo hasło pojawiło się jednak znacznie wcześniej niż samo zainteresowanie zintegrowanym przemysłem i takimi jego składowymi jak np. masowa personalizacja.

AGV a czas Industry 4.0.

Wiele osób wskazuje, że błędem jest myślenie, że AGV postał w czasach Industry 4.0. Uważa się, że pierwszym robotem mobilnym, koncepcyjnie analogicznym do współczesnych wózków AGV (Automated Guided Vechicles), był BRC firmy Unimation. Odbyło się to w roku 1981, czyli wiele dekad temu.

AGV, jakie powstał w tamtych czasach, posiadał kompaktową obudowę, koła i miał możliwość poruszania się w wielu kierunkach. Jeśli chodzi o zarządzanie nim i sterowanie to bazował na programie PUMA (Programmable Universal Machine for Assembly) mających zastosowanie także w innych robotach Unimation. W zakresie rozwoju technologii robotów mobilnych przyłożono znaczną uwagę do wdrożenia systemu lokalizacji (nawigacji) oraz dokowania, co dawało możliwość na ładowanie akumulatora. Docelową Finalną koncepcją było zapewnienie możliwości poruszania się w pełnej automatyzacji.

Unimation – pierwszy na świecie producent robotów przemysłowych

Frima powstała w latach 50. XX wieku. Jej założyciele to George Devol oraz Joseph Engelberger. Pierwszy z nich jakiś czas wcześniej opracował koncepcję ramienia robotycznego. Jego pierwszą , komercyjną sztukę sprzedano w 1961 roku w firmie General Motors.

Co istotne, kilak lat wcześniej pojawił się pierwszy prototyp Unimate #001. Później, zaś do produkcji trafiła cała seria tego typu maszyn. Uważa się, jednak, że to właśnie 1961 rok jest mianem początku nowej ery, co wiąże się także z rozwojem Industry 4.0 i robotyką przemysłową na szeroką skalę.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *