Funkcjonalność lamp ewakuacyjnych, o których nie każdy wie

W instalacjach bezpieczeństwa lampy ewakuacyjne pełnią bardzo ważną rolę. Wszyscy wiedzą o tym, że dzięki nim można oznaczyć drogę ucieczki lub zapewnić awaryjne oświetlenie. Warto jednak podkreślić, że mają one również wiele innych funkcji. O czym mowa?

Szybkie źródło światła

Większość systemów oświetlenia awaryjnego działa w podobny sposób. Po wyłączeniu głównego zasilania zainstalowane w nich układy automatyczne przełączają się na źródła zapasowe. Dzięki temu lampa ewakuacyjna może świecić nawet w przypadku awarii głównego systemu zasilania lub instalacji rezerwowej.

Ważną cechą tych lamp jest ich zdolność do szybkiego przełączenia trybów zasilania. Wielu producentów podkreśla, że w przypadku ich rozwiązań czas zapalenia się systemu awaryjnego jest krótszy niż sekunda. To kluczowy parametr, od którego zależy bezpieczeństwo.

Rodzaj emitowanego światła

Każda lampa ewakuacyjna jest wyposażona w źródło światła o barwie zimnej. Chodzi o to, aby można było podświetlić wybraną przestrzeń jasno i wyraźne. Światło ciepłe nie nadaje się do tego, aby wyraźnie podświetlić np. przejście podziemne lub korytarz w palącym się budynku.

Warto też pamiętać, że zamontowana w lampie dioda LED musi być zasilana napięciem, które jest nieco niższe od jej wartości znamionowej. Jest to konieczne ze względu na ograniczenie ryzyka przepalenia się LED-a tuż po jego włączeniu. Jak zwykle chodzi tu o bezpieczeństwo.

Żywotność źródła światła w systemach LED

Nie bez znaczenia jest też zastosowanie w lampach ewakuacyjnych żarówek LED. Tradycyjne źródła światła charakteryzują się dość ograniczoną żywotnością, co przedkłada się na większą awaryjność. Tymczasem lampa ewakuacyjna musi działać przez długi czas.

O jakiej żywotności mowa? Niektóre żarówki LED są zaprojektowane tak, że mogą pracować nieprzerwanie nawet przez 35 000 godzin. W ich obwodach znajdują się dodatkowe rezystory, które ograniczają ilość ciepła odkładającego się na diodzie. Dlatego należy podkreślić, że powyższa wartość nie oznacza maksymalnej żywotności lampy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *