Drzwi na wymiar czy gotowe – na co warto się zdecydować?

Wejściowe, wewnętrzne, drewniane, z płyty HDF czy szkła – drzwi są oferowane w różnorodnych wariantach. Czy warto zdecydować się na te gotowe, a może zlecić ich wykonanie na wymiar? Doradzamy!

Drzwi gotowe – gdzie się sprawdzą?

Obecnie w sklepach można znaleźć gotowe drzwi w wielu wariantach. To zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które oferowane są w różnych wymiarach standardowych. Do dyspozycji jest pełna paleta materiałów oraz kolorów, wśród których można wybrać modele dopasowane do danego miejsca montażu.

Atutem wyboru gotowych drzwi jest przede wszystkim ich łatwa dostępność, ponieważ w wielu sklepach można kupić je praktycznie od ręki. Nie trzeba zatem czekać, aż zostaną wyprodukowane, co niekiedy może trwać tygodniami.

Najczęściej gotowe drzwi wybiera się do budynków nowszych, w których otwory drzwiowe są obecne w ustandaryzowanych wymiarach, na przykład o szerokości 80 cm albo 90 cm. W takim przypadku producent drzwi dostarcza je w konkretnym wymiarze, dlatego mogą być one od razu dopasowane do danego miejsca montażu.

Drzwi na zamówienie – kiedy są najlepsze?

Drugim rozwiązaniem są drzwi wykonane na wymiar. W tym przypadku producent drzwi może przygotować je według potrzeb klienta w konkretnych rozmiarach, a także dostosować je pod kątem materiału, kolorystyki oraz innych parametrów technicznych do oczekiwań zamawiającego.

Najczęściej drzwi na wymiar wybierane są do domów, w których otwory drzwiowe nie są standardowe, na przykład w budynkach starszych, zabytkowych, ale też apartamentach. Także takie drzwi są dobrym wyborem, gdy klient nie znajduje wśród gotowych modeli niczego, co spełniałoby jego wymagania.

Zależnie od wybranej oferty producent drzwi może dostarczyć je po paru tygodniach, ale również niekiedy czas oczekiwania to kilka miesięcy, dlatego warto zapoznać się z dostępnymi terminami, szczególnie wtedy, gdy liczy się czas.

Jakie drzwi wybrać – gotowe czy na wymiar?

Ostatecznie wybór pomiędzy drzwiami gotowymi oraz drzwiami wykonanymi na indywidualne zamówienie będzie opierał się na miejscu ich montażu oraz na indywidualnych potrzebach zamawiającego.

Gotowe drzwi są montowane głównie w nowym budownictwie, gdy zastosowanie drzwi na wymiar nie jest potrzebne. Można kupić je w niskich cenach, bez potrzeby długiego oczekiwania na ich odbiór.

Z kolei wykonane przez producenta drzwi na zamówienie to dobry wybór, gdy konieczne jest zastosowanie modelu dostosowanego pod kątem wymiarów, stylu, materiałów czy kolorystyki. W takim przypadku wszystkie te parametry można ustalić samodzielnie z firmą produkującą stolarkę drzwiową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *