W jaki sposób powinny być przeprowadzane pomiary hałasu?

Coraz częściej zarówno w dużych miejscowościach, jak i wielkich zakładach pracy mówi się głośno o szkodliwym wpływie hałasu na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Organizacje również biją na alarm apelując do różnych zakładów, firm czy pracodawców, by ci systematyczne wykonywali pomiary hałasu w środowisku. W jaki sposób powinny być przeprowadzane pomiary hałasu? O to odpowiedź.

Gdzie przeprowadza się badania

Pomiary hałasu w środowisku badają akredytowane laboratoria oraz specjalistyczne ośrodki zajmujące się tego typu problemami. By pomiary były właściwe, należy przeprowadzać je zgodnie z obowiązującymi normami (aktualnie jest to norma PN-EN ISO 9612:2009). Taki pomiar można dokonać na zlecenie klienta indywidualnego lub konkretnej firmy i instytucji. Można dokonać pomiaru hałasu zarówno w środowisku, na określonej przestrzeni, w konkretnym miejscu pracy lub nawet na danym stanowisku.

Powyższe dane mogą okazać się niezbędne dla określonych instytucji czy jednostek w celu o szkodliwości. Również wszelkie organizacje na bieżąco czują potrzebę monitorowania środowiska, w którym zachodzą niepokojące zmiany. Wiedza ta przekazywana do społeczeństwa pozwala przeciwdziałać np. nieprawidłowym metodom produkcyjnym wielu dużych przedsiębiorstw, które znajdują się w dużych miastach.

Cel badania

Owe badania są również niezbędne dla postępów w nauce. Wiele uczelni czy indywidualnych doktorów zleca tego typu czynności w celu stworzenia nowoczesnych technologii, które mają przyczynić się np. do poprawy sytuacji otaczającego nas środowiska, do zmniejszenia hałasu czy stworzenia nowych pomysłów, które jemu zapobiegają.

Ponadto, właściwe badania pozwalają stwierdzić również źródła, z którego dany hałas może pochodzić. Jest to potrzebne np. do toczących się postępowań sądowych przeciwko danym firmom, które nie szanują norm prawnych ani regulaminów powszechnie obowiązujących.

Ceny badań

Ceny takich badań nie należą do wygórowanych. Ich koszt najczęściej to wydatek rzędu około 100- 200 zł. Jest to niewielka suma w porównaniu z otrzymanymi informacji, które mogą mieć ogromne znaczenie np. przy zamieszkaniu w danej okolicy, czy stworzeniu firmy w miejscu, gdzie stężenie hałasu już może wydawać się wysokie.

Takie badanie zwieńczone jest specjalnym zaświadczeniem, w którym wskazuje się dokładnie wszystkie czynniki. Czas otrzymania takiego zaświadczenia to najczęściej 7 dni roboczych. Wszelkie laboratoria i ośrodki badawcze są łatwo dostępne dla klientów – ich ogłoszenia można znaleźć zarówno w specjalistycznej prasie, jak i internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *