Odpowiada za wysoką jakość

Japońskie wyroby, w szczególności samochody znane są z wysokiej jakości i niezawodności. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak jest? Okazuje się, że w wielu japońskich zakładach za jakość odpowiada andon.

Tajemnicze pojęcie

Dla Europejczyka andon właściwie nic nie znaczy. Chyba, że zajmuje się zarządzaniem. Natomiast Japończycy doskonale znają to słowo.Czymże więc jest andon? To nic innego, jak metoda kontroli produkcji, która umożliwia natychmiastowe sygnalizowanie błędów pojawiających się w procesie produkcji. Po japońsku andon znaczy sygnalizator.Metodę jako pierwsza wymyśliła i wprowadziła Toyota. Obecnie coraz więcej firm, nie tylko japońskich wdraża andona. Ogólnie system polega na wizualnym informowaniu o problemie. W dzisiejszych czasach jest to zwykle tablica świetlna, na której wyświetlają się komunikaty w postaci sygnałów świetlnych i różnych dźwięków.

Andon wczoraj i dziś

Współczesna sygnalizacja jest nowoczesna i wspomagana komputerowo. Kiedyś były to sznurki, umieszczone nad każdym stanowiskiem pracy. W razie zauważenia jakiegoś błędu czy usterki pracownik pociągał za sznurek i wtedy zapalało się odpowiednie światło. Nadzorujący produkcję mógł bardzo szybko zareagować i usunąć awarię czy wadliwy produkt. Obecnie systemy andon są ciągle unowocześniane. To już nie tylko sama sygnalizacja problemu, ale także możliwość odtworzenia wizualnego, co się właściwie stało. Gromadzone są dane, które pozwalają ocenić efektywność produkcji oraz wykorzystanie maszyn i urządzeń. Co więcej, analizując dane można przewidzieć miejsca, gdzie będzie najczęściej dochodzić do różnych błędów.

Dlaczego warto stosować

System andon jest bardzo przydatny. Doskonale sprawdza się w małych i dużych zakładach. Dzięki niemu można produkcja staje się bardziej bezbłędna. Można bowiem szybko reagować na usterki i zatrzymać produkcję praktycznie w momencie ich powstania. Dzięki temu spadają koszty, bo nie kontynuuje się produkcji wyrobu z błędem. Zmniejsza się zużycie materiałów, koszty ewentualnej utylizacji wadliwego produktu.Wprawdzie wdrożenie systemu andon jest poważną czynnością, ale daje on duże możliwości. Właściwie dla każdego zakładu system jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb. Można go stosować w wersji bardzo podstawowej, jak i mocno rozbudowanej. Załoga także zostaje przeszkolona w zakresie jego stosowania. Dzięki temu można w pełni wykorzystać jego możliwości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *