Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek jest najchętniej wykorzystywanym przez Polaków rodzajem paliwa stałego, który służy do ogrzewania mieszkań i budynków. Do jego produkcji wykorzystywany jest węgiel kamienny lub brunatny, jednakże jest on zdecydowanie bardziej wydajnym paliwem i niezwykle ekologicznym.

Ekogroszek – dlaczego warto?

Ekogroszek pozyskiwany jest z węgla kamiennego lub brunatnego. To już wiemy. Warto także wspomnieć, że produkowany jest z pokruszonego i przesianego węgla, który w końcowym etapie jest płukany. Wszystkie te wspomniane procesy są ważne, ponieważ mają na celu usunięcie z węgla miału, niepalnych frakcji i substancji szkodliwych, które są emitowane do atmosfery podczas palenia. Ponadto obniża się spiekalność, a jak wiadomo jest ona czynnikiem negatywnym podczas spalania węgla kamiennego.

Niewielki rozmiar ziaren ekogroszku pozwala na zastosowanie go w piecach z podajnikami. Umożliwia to napełnianie zasobnika raz na tydzień, co sprawia, iż nie jest wymagane regularne dosypywanie opału.

Parametry ekogroszku

W porównaniu z innymi formami węgla kamiennego, jakie możemy spotkać na rynku, ekogroszek ma zdecydowanie mniejszą granulację, dlatego też idealnie pasuje do pieców z zasobnikami i systemem podającym. Warto także dodać, że ma najwyższą wartość kaloryczną spośród wszystkich dostępnych węgli.

Ekogroszek charakteryzuje się również tym, że zawiera najniższą ilość popiołu i dzięki temu emituje mniej pyłów, co sprawia, że nie wymaga częstego czyszczenia paleniska. Dzięki bardzo niskiej spiekalności, znacznie efektywniej jest spalany.

Jak wybrać dobry ekogroszek?

Dobrej jakości ekogroszek to ten, który posiada odpowiedni certyfikat. Ponadto warto zwrócić uwagę także na wilgotność. Ekogroszek w workach należy więc sprawdzić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oczywiście ważna jest również cena ekogroszku.

Ekogroszek hurt to surowiec sprzedawany luzem i bez wątpienia jest to najtańsza opcja ze wszystkich możliwych. Gdzie kupić ekogroszek hurtowo? Oczywiście najprościej dokonać tego bezpośrednio z kopalni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *