Obróbka drewna

Drewno jest materiałem wykorzystywanym przez człowieka w różny sposób od czasów, kiedy nauczył wytwarzać się najbardziej prymitywne narzędzia. Jest miękkie, a więc łatwe w obróbce i trwałe, dzięki czemu wykonany z niego przedmiot służy latami.

Obróbka mechaniczna

Do dziś drewno obrabiane jest ręcznie, jednak ten sposób obróbki nie jest obecnie podyktowany koniecznością, lecz raczej wyborem i dotyczy już tylko w obróbki artystycznej. W pozostałych przypadkach drewno obrabia się mechanicznie, przeważnie urządzeniami numerycznymi sterowanymi komputerowo CNC, w całym procesie produkcyjnym bądź w niektórych jego etapach. Narzędzia używane w dzisiejszych czasach do obróbki drewna to przede wszystkim frezy CNC do drewna (zarówno gotowe w wielu wykrojach, jak i frezy na zamówienie) umożliwiające precyzyjne wykrawanie mechaniczne takich elementów, jak drewniane poręcze, deski tarasowe, parkiety czy meble.

Rozwój technologii CNC

Początki CNC sięgają lat 50 ubiegłego stulecia. W 1952 r. w Massachusetts Institute of Technology (MIT) uruchomiono pierwszą obrabiarkę NC z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Komputer był używany do kompensacji obliczeń i czasami do edycji. Lata 80 przyniosły lawinowy rozwój technologii CNC a spadek cen sprzętu komputerowego w ostatnim czasie oraz dostępność niedrogich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami komputerowego sterowania urządzeń numerycznych (CNC) m. in. do obróbki drewna wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Do niedawna obrabiarek CNC ze względu na ich cenę, używano tylko w dużych zakładach produkcyjnych.

Frezy są najważniejsze

Narzędzia do obróbki drewna są obecnie produkowane jako centra CNC najczęściej z modułami dopasowanymi do potrzeb klienta i uzależnionymi od konkretnego produktu końcowego. Ponieważ obróbka drewna najczęściej odbywa się poprzez skrawanie, wśród narzędzi ważne miejsce zajmują frezy CNC do drewna, które wykonywane są najczęściej w technologii DIA (diamentowe), ze stali czy węgliku spiekanego oraz produkowane w bardzo różnych kształtach – od walcowych, czołowych czy walcowo-czołowych, poprzez tarczowe i kątowe do kształtowych, pozwalających na osiągnięcie zadziwiających efektów, które kiedyś zarezerwowane były tylko dla obróbki ręcznej.Oferta gotowych frezów do drewna stosowanych w CNC jest ogromna, jednak kiedy zajdzie taka potrzeba, wiele firm gotowych jest wyprodukować specjalne frezy na zamówienie klienta. A kiedy frez się stępi, wystarczy znaleźć firmę oferującą ostrzenie narzędzi i frez dalej może wykonywać swoją precyzyjną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *