Na co zwrócić uwagę wybierając zawiesia łańcuchowe?

Oryginalne zawiesia łańcuchowe od renomowanego producenta charakteryzują się bardzo dużymi wartościami dopuszczalnego obciążenia roboczego. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że zawiesia tego typu poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Aby wybrać solidne zawiesia warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów.

Stosowne atesty i certyfikaty

Osoby, które nie znają się za bardzo na zawiesiach łańcuchowych, powinny w pierwszej kolejności rozglądać się za osprzętem, który posiada stosowne atesty i certyfikaty. W dużej mierze to właśnie one są najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania i niezawodności. Łańcuchowe zawiesia jak wspomniano powyżej muszą pracować przy dość ekstremalnych warunkach, dlatego też powinny być wykonane z najlepszych jakościowo materiałów.

Godne polecenia są przede wszystkim zawiesia łańcuchowe, które są zgodne z europejską norną EN 818-4. Zawiesia z takim oznaczeniem spełniają wszelkie standardy jakości i bezpieczeństwa. Pamiętać należy o tym, że poszczególne zawiesia powinny posiadać trwałe oznakowanie, które wybite jest na tabliczce przymocowanej do zawiesia. To właśnie na tej tabliczce można znaleźć najważniejsze informacje na temat danego produktu oraz deklarację zgodności z normą EN 818-4.

Klasa stali ma znaczenie

Wybierając solidne zawiesia łańcuchowe warto zwrócić uwagę także na klasę stali. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim zawiesia łańcuchowe klasy 4, które wykorzystywane są na szeroką skalę w ocynkowaniach ogniowych. To właśnie tutaj zawiesia narażone są nie tylko na wysokie temperatury, ale również na działanie cynku, wodoru i różnorodnych kwasów.

W bardzo ciężkich warunkach doskonale poradzą sobie zawiesia klasy 5, które w całości wykonane są ze stali nierdzewnej. Zawiesia łańcuchowe tego typu bez żadnego większego problemu mogą być śmiało wykorzystane w środowisku kwaśnym. Pamiętać należy jedynie o tym, aby zredukować DOR do 50% (przy temperaturze 700 st C).

Zawiesia łańcuchowe o największej klasie (10 i 12) wyróżniają się większymi dopuszczalnymi obciążeniami. Zawiesia co prawda są znacznie lżejsze, ale ich wytrzymałość jest bardzo wysoka. Jak łatwo się domyślić im wyższa klasa stali, tym oczywiście zawiesia więcej kosztują.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *