Wszystko o ekogroszku

Pomału już ekogroszek staje się paliwem docenianym na rynku jednak jeszcze trochę jest on wypierany przez węgiel kamienny, z którego się wywodzi. Węgiel kamienny jest paliwem nieco tańszym od ekogroszku i jest to główna przyczyna, że jeszcze niektórzy wolą palić tym rodzajem paliwa grzewczego.

Jak powstaje ekogroszek?

Ekogroszek pochodzi z węgla kamiennego. Wyselekcjonowany węgiel poddawany jest kruszeniu, następnie jego drobne kawałki przepuszczane są przez sito. Dzięki temu pozostają równe kawałki, które następnie są płukane. Tak powstały ekogroszek ma bardzo niską spiekalność, niską zawartość siarki oraz mało wody, substancji niepalnych i posiada bardzo wysoką kaloryczność. Ekogroszek hurt sprzedawany jest w workach po 25 kg lub luzem. Każdy producent ekogroszku stara się by jego produkt był wyprodukowany z jak najlepszych gatunków węgla z polskich kopalni.

Korzystny dla środowiska naturalnego

Wielkość ekogroszku wacha się w granicach od bryłki 5 mm do bryłki 25 mm. Dzięki temu jest to paliwo spalane przez piece samoobsługowe, czyli takie, które emitują jak najmniej spalin do środowiska naturalnego. Spalanie ekogroszku w piecach, które posiadają automatyczne podajniki jest bardzo wygodne, oszczędne i przede wszystkim korzystne dla środowiska naturalnego. W okresach grzewczych ekogroszek ceny hurtowe ma znacznie wyższe aniżeli poza sezonem, jednak i tak jest to paliwo grzewcze bardzo opłacalne.

Dobra jakość

Dobry producent ekogroszku dba o to by jego produkt miał jak najmniej zawilgocenia i był produktem bardzo kalorycznym. Odpowiednie spalanie ekogroszku gwarantuje bardzo duże oszczędności. W przypadku gdy trafi się, że ekogroszek ceny hurtowe będzie miał bardzo niskie, poniżej 1000 zł za tonę, można mieć wtedy wątpliwości co do jego jakości. Ekogroszek hurt, z dobrego i sprawdzonego miejsca może być czasami lepszym produktem niż taki z chwilowej okazji.

Popularne paliwo przyszłości

Dowiedziono, że odpowiednie spalanie ekogroszku nie emituje do środowiska naturalnego zbyt wiele złych toksyn czy spalin. W dobrym produkcie jest bardzo mała zawartość siarki, jego spalanie znacznie ma obniżoną emisję tlenku węgla oraz różnego rodzaju pyłów w spalinach. Możliwość palenia nim w piecach, które posiadają automatyczny podajnik daje możliwość palenie bez dymu, bowiem tego rodzaju piece są bezdymne.

Dlatego też ekogroszek uważa się już za paliwo grzewcze przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *