Jakie możemy wyróżnić rodzaje zacisków do lin?

Obecnie można wyróżnić kilka typów zacisków, które są stosowane w zależności warunków zastosowania i potrzeb. Należy jednak zaznaczyć, że wspólnym mianownikiem wszystkich produktów jest bycie osprzętem do lin. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się zaciski kabłąkowe.

Zaciski aluminiowe

Wykonane są z aluminium, czyli miękkiego i plastycznego materiału. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do stopu dodaje się także chrom, żelazo czy magnez dla podwyższenia właściwości wytrzymałościowych. Domieszki wspomnianych pierwiastków przyczyniają się do zwiększenia wytrzymałości produktów i plastyczności,

Ponadto w zależności od rozmiaru zacisków, do ich produkcji wykorzystywane są stopy o różnym składzie. Warto wiedzieć, że dla większych produktów stosuje się stopy, które posiadają większe właściwości wytrzymałościowe.

Zaciski kabłąkowe

Należy mieć świadomość, że różnią się one od wspomnianych wcześniej zacisków aluminiowych pod względem kształtu czy materiałów, z których zostały wykonane. Składają się z kabłąka i korpusu. Nie wszyscy wiedzą, że śruba zacisku jest wykonana ze stali konstrukcyjnej C15.

Warto również zaznaczyć, że korpus jest wykonany z żeliwa. W najprostszym możliwym ujęciu jest ono wysokowęglowym stopem żelaza, a także węgla. Godny uwagi jest również fakt, że jego zawartość w stopie oscyluje od 2,11 do 6,67%.

Zaciski kubełkowe

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że jest to kolejny rodzaj zacisków wykonany z aluminium. Jak wiadomo produkty będą trwalsze i wytrzymalsze, gdy w ich składzie będą znajdowały się inne pierwiastki.

Nie wszyscy wiedzą, że twardość według skali Brinella wynosi od 38 do 45. Należy mieć świadomość, że wspomniany parametr będzie różnił się między poszczególnymi zaciskami. Posiadają one bowiem różne konstrukcje.

Zaciski siodełkowe

Można wyróżnić zaciski siodełkowe pojedyncze i podwójne. Warto wiedzieć, że nie ma pomiędzy nimi żadnych różnic, jeżeli chodzi o właściwości. Zostały one bowiem wykonane z takich samych materiałów.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku jest to stal C15. Nie można zapomnieć, że wszystkie zaciski są pokryte warstwą galwaniczną.

Zaciski kabłąkowe znajdziesz w ofercie Cecho.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *