Jak przecinać profile metalowe? Przegląd narzędzi

Obróbka profili metalowych poprzez docięcie ich do wymiaru wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi. Jakie z nich stosowane są do przycinania elementów z metalu w warunkach domowych oraz w profesjonalnych warsztatach?

Piły ręczne do metalu

Najtańszym sposobem na przycięcie profilu metalowego jest zastosowanie piły ręcznej do metalu – musi być ona wyposażona w brzeszczot dopasowany do tego typu materiału.

Piły ręczne do metalu sprawdzają się w pracach domowych, gdy konieczne jest docięcie mniejszej liczby elementów. Przy konieczności przycięcia większej liczby profili praca staje się bardzo męcząca i czasochłonna, dlatego warto sięgnąć po elektronarzędzia.

Szlifierka kątowa do metalu

Szlifierki kątowe to urządzenia przeznaczone do prowadzenia różnych prac. Używane są do ścierania i szlifowania, ale również można wykorzystać je do cięcia po dobraniu do nich odpowiednich tarcz tnących.

Stosowanie szlifierki kątowej sprawdza się w pracach domowych, natomiast należy pamiętać o tym, że nie daje ona aż tak precyzyjnych efektów jak wyższej klasy piły, na przykład Piła taśmowa do metalu czy piła tarczowa do metalu.

Piły taśmowe do metalu W warsztatach często stosowane są przecinarki – piły taśmowe do metalu. Tego typu urządzenia wykorzystują taśmy wykończone ząbkami, które przesuwają się wzdłuż ciętego materiału i pozwalają na jego szybką i precyzyjną obróbkę.

Za pomocą urządzenia jak piła taśmowa do metalu można przycinać profile o różnych kształtach, a także inne elementy metalowe, na przykład elementy pełne, rury, pręty.

W użyciu znajdują się różne rodzaje pił taśmowych, między innymi piły taśmowe ręczne, także z możliwością zamocowania na stole roboczym, piły taśmowe półautomatyczne oraz automatyczne, które pracują jako urządzenia numeryczne – CNC.

Przecinarki tarczowe do metalu

Warsztaty stosują także profesjonalne przecinarki tarczowe do metalu. To urządzenia wyposażone w tarcze tnące, dlatego ich sposób działania jest podobny do szlifierek kątowych. Są jednak znacznie bardziej precyzyjne i pozwalają na przycinanie małych elementów.

Zastosowanie przecinarek tarczowych oraz przecinarek taśmowych do metalu pozwala na uzyskanie maksymalnej dokładności i szybkości prac przy dużych zamówieniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *