Ścisły nadzór nad kontenerami IBC

Coraz więcej firm działających nie tylko na terenie Unii Europejskiej podejmuje decyzję o tym, aby w swoim przedsiębiorstwie wdrożyć specjalne systemy, które będą sprawowały ścisłą kontrolę nad tym, jakie paletopojemniki czy kontenery IBC w danym przypadku wykorzystane są w transporcie.

Czym są kontenery IBC?

Kontenery IBM przeznaczone są przede wszystkim do bezpiecznego transportu substancji płynnych, w tym niebezpiecznych chemikaliów (z czym byłoby trudno, gdyby do transportu wykorzystany zostać miał klasyczny paletopojemnik). Tego typu kontenery charakteryzują się pojemnością mierzoną w tysiącach litrów. Bardzo często, dla lepszego zabezpieczania transportowanego ładunku, kontener zabezpieczony jest dodatkową, wykonaną z metalu wysokiej jakości ramą. Choć w przypadku zakupu dużej ilości tego typu kontenerów przedsiębiorstwo musi liczyć się z koniecznością poniesienia niemałych wydatków, to jednak zwracają się one z nawiązką znacznie szybciej, niż początkowo mogłoby się to wydawać. W przypadku tego typu kontenerów monitorowanie ich wysyłki oraz drogi transportu, ze względu na charakterystykę towaru, jaki w sobie zawierają jest wręcz zadaniem obowiązkowym.

Jak działa system kontroli kontenerów IBC

Kontrola nad pojemnikami IBC polega przede wszystkim na sprawdzaniu statusu danej przesyłki na terminalu. Zadanie polega na tym, aby porównać numery ID poszczególnych kontenerów i porównanie ich z danymi w bazie. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości czy stwierdzone uszkodzenia kontenera, wówczas system podnosi alarm, wskazując dokładnie numer kontenera, w którym zaistniała awaria, dla dobra i bezpieczeństwa transportu mus zostać natychmiast usunięta. Jeśli nie zostaną wykryte żadne problemy, kontener z załadunkiem bez najmniejszych problemów może ruszyć w dalszą drogę do miejsca docelowego. Dzięki umieszczaniu czytników ręcznych w stacji dokującej, statusy przesyłek aktualizowane są każdego dnia, dzięki czemu informacje o przesyłce są jak najbardziej wiarygodne i aktualne. To daje pewność co do bezpieczeństwa ładunku zarówno dla jednostki organizującej transport, jak i odbiorcy, który ma ładunek otrzymać w stanie nienaruszonym. Status pojemników aktualizowany jest aż do momentu jego powrotu, pustego do właściciela, wysyłającego w nim wcześniej odpowiedni ładunek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/film-combolife-skadane-kontenery-ibc/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *