Podstawowe standardy palety Euro

Paleta to inaczej materiał sztauerski, który jest sztywnym podłożem dla opakowań drobnych. Tego typu opakowania można transportować w większych ilościach, właśnie dzięki paletom. W transporcie i przewozie towarów, najbardziej popularna jest europaleta inaczej nazywana paletą EURO. Jej wymiary są standardowe i typowe a jest to bardzo istotne, podczas pakowania przestrzeni ładownej.

Oznaczenia palet

Palety EURO są markowym produktem i z tego też powodu podlegają ochronie prawnej. Jest to produkt zarejestrowany i posiada pewne swoje oznaczenia. Na lewym wsporniku takich palet, jest oznaczenie EPAL, środkowy wspornik informuje o producencie i dacie produkcji, danej palety, następnie jest klamra i gwóźdź oraz ponownie nazwa EPAL, na prawym wsporniku palety. Takie oznaczenia informują, że mamy do czynienia nie z podróbką a z prawdziwą paletą EURO. Każda paleta wymiary swoje ma standardowe, tak samo i waga palety EURO też musi być taka sama. Każdy wymiar europalety jest jej ściśle przydzielony. Te wszystkie standardy dotyczą danego rodzaju palety, ponieważ wiedzieć trzeba, że są aż 4 rodzaje palet. Ta różnorodność spowodowana jest ich konkretnymi, zmiennymi wymiarami.

Rodzaje europalet

Ze względu na wymiary są aż cztery rodzaje palet Euro. Oznakowane one są specjalnie numerami i tak mamy palety Eur 1,2,3 i 4. Każdy rodzaj ma swoje określone wymiary według szerokości i długości. Najbardziej popularna jest paleta Eur 1, jej wymiary to 800 mm x 1200 mm. W następnej kolejności wymiary palet to: 1200 mm x 1000 mm, 1000 mm x 1200 mm i 800 mm x 600 mm. Te konkretne wymiary palet są bardzo istotne w logistyce, kiedy trzeba zaprogramować transport i całkowicie wykorzystać daną powierzchnię ładowną.

Transport palet

Oszczędny transport to pełne wykorzystanie danej powierzchni. Układając drobne pakunki na paletach, tworzy się z nich platformy ładunkowe, bez ścian i bez boków. Te pakunki dobrze jest zabezpieczyć i najczęściej stosuje się do tego stretch czyli rodzaj taśmy foliowej. Dokładnie opakowana paleta, jest pełnym, jednym ładunkiem. Takich ładunków do jednego transportu jest kilka lub kilkanaście.Zapakowana paleta wymiary swoje powinna zachować jeśli chodzi o szerokość i długość, zmieni się tylko wysokość. Wymiar europalety powinien być kompatybilny z wymiarami innych palet a waga palety euro to 25 kg przy nośności około 1000 kg do 1500 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *