Cechy zakuć do lin stalowych – na co zwrócić uwagę

Zakuwanie lin stalowych powinno być profesjonalne. W zależności od grubości liny i jej przeznaczenia stosuje się inne warianty zakuć. Im grubsza lina, tym mocniejszy i wytrzymalszy musi być zacisk klamry (oczka, stożka itp.).

Jakie okucia stosuje się przy zakuwaniu lin stalowych?

Zakuć, czyli obręczy lub klamer, jest spora grupa. Różnią się one od siebie wielkością, kształtem, sposobem zacisku i przede wszystkim rodzajem materiału, z którego są wykonane. Ta ostatnia cecha ma największe znaczenie przy zakuwaniu liny. Od niej zależy bowiem wytrzymałość zacisku.

Zakuwanie lin stalowych wykonuje się przy tworzeniu pętli lub łączenia liny z inną liną. Wszystko to zależy od tego, w jakim celu dana lina ma służyć. Małe liny stalowe, które będą wykorzystywane np. przy zabezpieczeniu roweru, będą miały zakute końcówki lin w stop kształtki o mniejszych parametrach wytrzymałościowych. Do holowania zaś samochodu, zdecydowanie będą musiały być wytrzymalsze.

Zaciski aluminiowe do zadań specjalnych, czyli jakie?

To, że zakucie linki do zabezpieczenia jednośladu ma słabszą wytrzymałość od tego stosowanego przy zakuciu liny z hakiem do holowania auta lub do żurawia budowlanego, wcale nie znaczy, że jest słabe. Jest wystarczająco mocne do zadania, do jakiego zostało przeznaczone.

Zakucie ma się oprzeć ręcznemu rozerwaniu przez potencjalnego złodzieja roweru. Klamra lub oczko do liny zabezpieczającej rower przed kradzieżą może zatem być wykonana z aluminium z domieszką np. żelaza bądź miedzi itp. Natomiast do zakucia liny do celów budowlanych będzie użyty zacisk ze specjalnego stopu stali C 15. Zacisk tutaj musi Wytrzymać bardzo duże obciążenie.

Czym zaciska się zakucia na linach stalowych?

Zakuwanie lin stalowych odbywa się za pomocą specjalistycznych urządzeń. Są to maszyny zaciskające tzw. prasy. Aby zacisnąć zawleczkę na linie, maszyna potrzebuje dwóch płaszczyzn. Mogą to być np. tzw. szczęki, między które wprowadzana jest lina z nałożonym zaciskiem.

Pod wpływem zbliżenia się do siebie płaszczyzn (szczęk) zawleczka jest przez nie zgniatana pod dużą siłą nacisku. Dzięki temu mocno będzie przylegać do drutów liny. Bardzo często do zakuwania lin stosowane są prasy hydrauliczne. W warunkach domowych można natomiast użyć do tego celu imadła. Imadło dobrze sobie da radę przy zakuwaniu małych linek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *