Czy węgiel workowany to najlepsze rozwiązanie?

W okresie zimowym wiele osób boryka się z problemem składowania materiału opałowego. Jest to szczególnie dotkliwy problem dla osób, które posiadają piec na węgiel czy drewno. Kilka ton materiału opałowego zajmuje sporo miejsca, co staje się dużym problemem. Wyjściem z sytuacji może być zakup opału w paczkach. Czy jest to najlepsze wyjście?

Palenie węglem wciąż najbardziej ekonomiczne

Pomimo tego, iż obecnie panuje prawdziwa histeria wokół zasilania pieców węglem spowodowana troską o klimat, nie można zaprzeczać faktom, iż jest to cały czas najbardziej ekonomiczne rozwiązanie biorąc pod uwagę cenę za opał i temperaturę możliwą do osiągnięcia. Wiele osób decyduje się na instalację pieca na gaz, jednak trzeba wiedzieć, że w czasie srogiej zimy koszty mogą być bardzo wysokie.

Z tego powodu, wiele osób wciąż woli zainwestować w lepszej klasy piec węglowy, który i tak już jest bardzo dużym krokiem w kierunku do powietrza lepszej jakości, a jednocześnie pozwala utrzymać koszty na w miarę sensownym poziomie.

Jak poradzić sobie z problemem składowania węgla?

Jak wiadomo podczas zimy należy zaopatrzyć się w dość dużą ilość opału. Jest to najczęściej kwestia 3-4 ton w zależności od wielkości domu. Dobrym rozwiązaniem tej sytuacji jest węgiel workowany, który można ułożyć w stos co sprawia, że ilość potrzebnego miejsca znacznie maleje.

Jednocześnie, jest to rozwiązanie które sprzyja utrzymaniu czystości w kotłowni. Dzięki temu, że węgiel jest w paczkach można uniknąć dużej ilości sadzy powstającej kiedy całe kilka ton węgla leży bez opakowania w jednym miejscu. Jest to jeden z największych plusów tego rozwiązania. Jednocześnie, dosypywanie odmierzonych porcji węgla jest również bardziej ekonomiczne.

Trzeba jednak wiedzieć, że porównując cenę, to węgiel workowany jest droższy niż kupowany luzem. Jest to jednak ceną, którą należy pokryć dozę komfortu dostarczaną wraz z węglem w workach.

Podsumowując, piece na węgiel wciąż wydają się być najczęściej wybieraną opcją jeżeli chodzi o źródło ciepła domów jednorodzinnych. Stoi za tym przede wszystkim ekonomia, gdyż to wciąż najtańsze ogrzewanie. Trzeba mieć jednak świadomość, iż wymaga to sporo miejsca na przechowywanie opału, dlatego warto zastanowić się nad węglem w workach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *