Niebezpieczne odpady pobudowlane i poremontowe. Jak się ich pozbyć?

Do odpadów pobudowlanych oraz poremontowych zalicza się szeroka gama śmieci, które muszą być odpowiednio zagospodarowane i zutylizowane. Wynika to z faktu, że mogą one poważnie zanieczyścić środowisko, a także stwarzać zagrożenie dla człowieka.

Dlaczego odpady budowlane i poremontowe są niebezpieczne?

Do prac budowlanych i remontowych wykorzystuje się obecnie różnego rodzaju materiały. Wśród nich znajdują się także takie, które stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego i muszą być odpowiednio przetwarzane, aby nie zanieczyścić pozostałych odpadów.

Także problemem są materiały stosowane w przeszłości, na przykład azbest i eternit, których utylizacja musi być powierzona specjalistycznym firmom. Osobnego przetworzenia wymagają też wełna mineralna, papa, piasek, żwir, ziemia pozostałe po pracach.

Wobec tego odpady powstające po budowach i remontach nie mogą być usunięte tak, jak pozostałe śmieci. Konieczna jest ich właściwa utylizacja.

Rodzaje odpadów pobudowlanych i poremontowych

Do odpadów pobudowlanych i poremontowych zalicza się różnego rodzaju materiały, które muszą być właściwie zagospodarowane.

Zaliczają się do nich między innymi: gruz, zbite płytki ceramiczne, styropian, płyty kartonowo-gipsowe, drewno, elementy metalowe, na przykład profile, siatki montażowe, szkło płaskie.

Warto wskazać, że takiej utylizacji będą wymagały także opakowania po materiałach, na przykład worki po cemencie, tynkach, wiaderka po farbach, butelki i inne materiały w opakowaniach z tworzyw sztucznych, narzędzia budowlane.

Jak można usunąć odpady pobudowlane i poremontowe?

Aby pozbyć się odpadów pozostałych po pracach budowlanych i remontowych, można skorzystać z PSZOK-ów lub można we własnym zakresie zamówić kontenery na odpady budowlane.

PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, jest przeznaczony do odbierania odpadów różnych typów od osób opłacających rachunki za śmieci. Można oddać w nim bezpłatnie odpady po niewielkim remoncie lub budowie. Trzeba jednak dostarczyć je na miejsce samodzielnie.

Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na kontenery na odpady budowlane na wynajem. To kompleksowa usługa polegająca na dowiezieniu kontenera w wybranej pojemności na miejsce oraz na odebraniu go wtedy, gdy będzie on zapełniony. Koszty wynajmu kontenerów na odpady budowlane nie są wysokie – rozpoczynają się już od około 300 złotych. Do ceny należy doliczyć też koszt utylizacji. Kontenery na odpady po budowie i remoncie można zamawiać również telefonicznie i internetowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *