Właściwości klejów elektroprzewodzących

​ Kleje elektroprzewodzące są innowacyjnymi produktami często stosowanymi jako zamienniki procesu lutowania. Dzięki mniejszej temperaturze krzepnięcia niż ta wytwarzana podczas lutowania mogą być stosowane nie tylko jako jej alternatywa, ale też wszędzie tam, gdzie zastosowanie tej metody nie jest możliwe.

​Właściwości klejów elektroprzewodzących

Kleje elektroprzewodzące zawierają w swoim składzie żywicę epoksydową lub akrylową, wzbogaconą cząstkami metali. Najczęściej stosowanym metalem są płatki srebra. Zastosowanie opiłków metalicznych zapewnia efektywny przepływ energii elektrycznej oraz wysoką przewodność. Im większa jest zawartość płatków metalicznych w składzie, tym klej ma lepszą przewodność prądu. Zwiększenie ilości metali w kleju powoduje jednak wzrost kosztów i ceny produktu.

Przy stosowaniu standardowych wypełniaczy pojawiać mogą się problemy przy dozowaniu kleju, min. lepka konsystencja, pęcherzyki powietrza czy niejednakowe porcje. Wzbogacenie produktów o cząstki metali poprawiają warunki użytkowania klejów i zapewniają lepszą jakość oraz trwałość.

​Gdzie stosuje się kleje elektroprzewodzące?

Klej elektroprzewodzący nazywany jest efektywniejszą alternatywą tradycyjnego lutowania. Charakteryzują się większą elastycznością i lepszym przewodzeniem wibracji. Dzięki zamieszczeniu płatków metali w składzie nie ma potrzeby umieszczania w nim rozpuszczalników oraz ołowiu. Dzięki swoim właściwościom kleje odporne są na ekstremalne temperatury i warunki pogodowe, a co za tym idzie, nie tracą swoich cech podczas opadów deszczu czy śniegu. Pozwalają one także na wytwarzanie połączeń elektrycznych na materiałach charakteryzujących się wysoką wrażliwością temperaturową. Umożliwia to zastosowanie tego produktu na podkładach z bakielitu czy ze szkła.

Klej elektroprzewodzący znajduje zastosowanie podczas naprawy styków i obwodów drukowanych w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych, łączenia elementów elektronicznych lub elektromechanicznych, naprawy ścieżek przewodzących w ogrzewanych szybach samochodowych. Uzyskanie jak najlepszych efektów uzależnione jest od poziomu lepkości, napełnienia i konsystencji kleju. Optymalne poziomy wymienionych elementów zapewniają długą trwałość kleju i wysoką jakość.

Klej elektroprzewodzący dostępny jest w ofercieElektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *