Każdy, kto budował dom wie, jak trudno rozplanować instalację elektryczną. Wszyscy chcą uniknąć błędów, by później mieszkać w pełnym komforcie. Warto zapoznać się z przykładowymi schematami instalacji elektrycznych w innych domach. Dobry schemat instalacji elektrycznej w domu to mniej problemów w przyszłości.
Łączniki – podstawowy element instalacji elektrycznej w domu
Aby przygotować dobry Schemat instalacji elektrycznej w domu, warto, by inwestor zapoznał się z różnymi wariantami połączeń łączników. Zostały one stworzone w celu poprawy komfortu mieszkania.
Jednym z nich jest łącznik jednobiegunowy oraz dwubiegunowy. Pierwszy z nich działa jak przełącznik, w obrębie pojedynczego obwodu. Drugi natomiast daje możliwości manipulacji w ramach dwóch obwodów.
Kolejnym łącznikiem są tzw. świecznikowe, wykorzystywane w żyrandolach, posiadają dwa lub więcej przycisków.
Ciekawym rozwiązaniem są łączniki schodowe, stosowane w parach – na parterze i piętrze, przełączenie jednego z nich powoduje zmianę stanu obwodu w konfiguracji otwarty/zamknięty.
Do dzwonka w domu mogą być zastosowane łączniki zwierne. Dzięki zastosowanej sprężynie, samoczynnie odbijają przycisk, co powoduje rozłączenie.
Ostatnim z wymienionych jest łącznik żaluzjowy, służy on do podnoszenia i opuszczania żaluzji.
Schemat instalacji elektrycznej w kuchni
Komfortowe rozplanowanie gniazdek w kuchni jest bardzo ważne. W kuchni korzysta się z wielu urządzeń elektrycznych, tych znajdujących się na stałe, jak lodówka, piekarnik, zmywarka oraz tych sporadycznie, jak mikser, blender i wiele innych.
Gniazdek nad blatem powinno być na tle dużo, by pracować w pełnym komforcie. Oprócz lampy na suficie, warto w schemacie ująć dodatkowe obwody elektryczne, np. do oświetlenia LED-owego.
Schemat instalacji elektrycznej w łazience
Warto przemyśleć, gdzie będzie podłączona pralka, suszarka, do jakiego gniazdka będzie można podłączyć suszarkę do włosów. Gniazdka powinny być zabezpieczone przed wodą klapką bryzgoszczelną.
Schemat w łazience powinien skupiać się na kilku strefach: nad toaletą, wanną lub prysznicem, lustrem, umywalką oraz ogólne oświetlenie całej łazienki.