Panele dotykowe rezystencyjne, a pojemnościowe

Kiedy się pojawiły, stanowiły swoistą rewolucję na rynku nowoczesnych technologii cyfrowych. Dzisiaj są już tak powszechne, że nawet nie zwracamy uwagi na ich wyjątkowość, podczas codziennego obcowania z nimi. Panele dotykowe rezystencyjne ułatwiają korzystanie z biletomatów, smartfonów, tabletów czy rejestratorów kolejkowych. Czym różnią się od wariantów pojemnościowych?

Panele dotykowe rezystencyjne, a pojemnościowe

Główna różnica jaka dzieli panele dotykowe rezystencyjne od pojemnościowych, sprowadza się do sposobu nawigowania urządzeniem przy pomocy dotyku. Obydwa typy wykorzystują kontakt ludzkiego palca z ekranem, który powoduje sterowanie funkcjami urządzenia. Zupełnie inaczej wygląda jednak praca, jaką dany panel wykonuje.

W przypadku ekranów rezystencyjnych nawigowanie odbywa się dzięki rejestrowaniu zmian sił nacisku, podczas gdy panele dotykowe umożliwiają sterowanie aplikacjami w wyniku rejestrowania przez czujniki zmian natężenia prądu, do których przyczynia się kontakt palca z ekranem. Zamontowane w urządzeniu czujniki potrafią wychwycić elektrostatyczne właściwości charakteryzujące ludzkie ciało.

Zalety i zastosowanie

Zarówno panele dotykowe rezystencyjne, jak i pojemnościowe, znajdują podobne zastosowanie. Stosuje się je w ekranach smartfonów, tabletów, monitorów LCD, urządzeń wydających numerki w kolejce, biletomatach, czy ekranach maszyn przemysłowych, służących np. do zarządzania procesami produkcyjnymi. Różnice widać głównie w cechach danych ekranów, co wpływa na komfort ich użytkowania.

Zdecydowanie bardziej popularne są panele rezystencyjne, a więc te, które rejestrują zmiany nacisków. Stanowią one najbardziej powszechne rozwiązanie technologiczne w zakresie dotykowego sterowania. Ich olbrzymią zaletą jest stosunkowo niski koszt produkcji wynikający przede wszystkim z prostej konstrukcji oraz o wiele mniejszy pobór prądu. Sterowanie przez nacisk ma też olbrzymią zaletę, która stawia funkcjonalność paneli rezystencyjnych nad pojemnościowymi. Sposób nawigacji jest bowiem nieograniczony. Nie trzeba dysponować żadnym rysikiem (ale można też wykorzystać taką technikę), można sterować ręką w rękawiczce. W przypadku ekranów pojemnościowych nawigacja odbywa się tylko i wyłącznie przy pomocy „gołego” palca. Chodzi o to, by sensory odebrały ładunek elektrostatyczny ludzkiego ciała. Nie ma zatem możliwości nawigowania np. w rękawiczkach.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostępne na Unisystem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *