Lampy i oznaczenia dróg ewakuacyjnych widujemy niemal na każdym kroku, przez co często nawet nie zastanawiamy się, jakim normom podlegają. W tym artykule wyjaśnimy, w jakich budynkach trzeba zadbać o tego typu oznakowanie.
Co to jest oświetlenie ewakuacyjne?
Oświetlenie ewakuacyjne odgrywa olbrzymią rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w wielu budynkach. Charakterystyczne lampy ewakuacyjne nie tylko na co dzień pomagają znaleźć drogę wyjścia osobom nieznającym za dobrze budynku, ale przede wszystkim mają zagwarantować sprawne przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej w sytuacji kryzysowej.
By takie oznaczenia były czytelne dla każdego lampa ewakuacyjna musi spełniać specjalne normy określone przepisami prawa. Wielkość, jasność i grafika na takiej lampie musi być ustandaryzowana.
Oświetlenie awaryjne a oświetlenie ewakuacyjne?
Oświetlenie ewakuacyjne bardzo mocno kojarzy się z sytuacjami kryzysowymi. Lampa ewakuacyjna ma przecież wskazywać drogę wyjścia, także w sytuacji, gdy zawiedzie normalne zasilanie elektryczne. Jest to jednak tylko jeden z rodzajów oświetlenia awaryjnego.
Oświetlenie awaryjne to o wiele szersze zagadnienie, w skład którego wchodzi wiele odmian światła. Główną cechą takiego oświetlenia jest to, że ma ono działać, gdy zawiedzie normalne oświetlenie. Także, gdy z jakichś powodów nie będzie dostępu do prądu sieciowego. Oznacza to, że oświetlenie awaryjne zawsze musi mieć osobne źródło zasilania.
Normy dla lamp ewakuacyjnych
System lamp ewakuacyjnych musi spełniać określone normy. Obowiązkowo musi być podłączony do zasilania awaryjnego, które będzie działało również po odłączeniu budynku od sieci (np. podczas pożaru).
W większości miejsc lampy ewakuacyjne nie muszą być bardzo jasne, na drogach ewakuacyjnych wystarczy, że zapewnią co najmniej 1,5 luksów światła. Tylko w miejscach szczególnie niebezpiecznych wymaga się by jasność tego typu lamp sięgała minimum 15 luksów.