Skupy stali hss i węglików spiekanych

W przemyśle ciężkim wykorzystuje się zróżnicowane maszyny do obróbki materiałów, które muszą jednak bez wyjątku być wyposażone w wytrzymałe na ścieranie i twarde elementy tnące. Oczywiście zwykła stal nie nadaje się do tego celu, dlatego też stosuje się specjalne stopy, które odznaczają się dużą wyższą trwałością.

Produkcja stali szybkotnącej

Jedną z często wykorzystywanych rodzajów stali narzędziowej jest stal szybkotnąca cena której jest bardzo wysoka, ze względu na skomplikowany proces produkcji. Na produkcję stali hss, czyli stali szybkotnącej, składa się wiele etapów, do których należy między innymi wyżarzanie w bardzo wysokiej temperaturze. Cena stali złom za skup stali szybkotnącej zależy również od szczegółowych parametrów stopu. Stal hss zawiera między innymi metale takie jak wolfram, który znany jest ze swojej ogromnej twardości. To właśnie między innymi zawartość tego pierwiastka wpływa na to, jaka będzie stal szybkotnąca cena.

Stal hss skup

Zużyte elementy maszyn ze stali narzędziowej mogą zostać oddane do skupu. W tym celu należy znaleźć stal hss skup, który specjalizuje się właśnie w skupie tego rodzaju specjalistycznych materiałów. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki skupujący ustala ceny. Najlepiej jest wybrać taki skup, gdzie cennik jest czytelny, a wszelkie zasady ustalania stawki za kilogram jasno określone.

Węglik spiekany

Cena stali złom może zależeć również od obecności dodatkowych elementów na krawędziach narzędzi. Wykonywane ze stali narzędziowej elementy często posiadają dodatkowo płytki z węglika spiekanego, które odznaczają się wyjątkowo wysoką twardością. Wytrzymałość na wysokie temperatury węglika spiekanego zdecydowanie przewyższa wytrzymałość stali narzędziowej. Ten niezwykły materiał jest również o wiele twardszy i wytrzymalszy na ścieranie. Jego sposób produkcji sprawia jednak, że jest on bardzo kruchy. Kruchość ta sprawia, że materiał ten nie może być wykorzystany do produkcji całych narzędzi i producenci muszą ograniczyć się do wzbogacania za jego pomocą elementów ze stali stalowej, które są mniej kruche. Węglik spiekany jest produkowany ze sproszkowanych metali, które są prasowane wspólnie ze spoiwem w bardzo wysokiej temperaturze. Główne produkty tego spieku to wolfram, a także tytan, a za wypełnienie służą natomiast kobalt, nikiel lub też wanad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *