Istotnym elementem każdej liny stalowej, jest stalowy rdzeń. Oczywiście może być on wykonany z wielu innych materiałów, ale to stal zapewnia jej optymalne warunki pracy. Należy przy tym podkreślić, że jej rola nie ogranicza się wyłącznie do wzmocnienia konstrukcji liny, czyli – odnosząc się do powyższego tematu – całego zawiesia.
Wytrzymałość to podstawa – rzecz jasna!
Zawiesia linowe o podwyższonej wytrzymałości, muszą posiadać w swym wnętrzu stalowy rdzeń. Dzięki niemu sploty liny stabilniej utrzymują się na jego powierzchni. Ponadto nie jest też tajemnicą, że rdzeń częściowo kompensuje energię podczas rozciągania liny, zwiększając tym samym jej odporność na przerwanie. Naturalnie w ten sposób minimalizuje się również prawdopodobieństwo zerwania splotki.
Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu rdzeniu, lina stalowa lepiej kompensuje przeciążenia, wynikające chociażby z temperatury otoczenia. Duże różnice temperatur mogłyby również wpłynąć na odkształcenia wewnątrz liny lub – co gorsza – doprowadzić do rozluźnienia poszczególnych splotek.
Konserwacja też jest ważna
W zawiesiach linowych bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja. Lina bardzo często jest narażona na działanie niebezpiecznych czynników zewnętrznych, głównie w postaci wilgoci, kwaśnego deszczu, a nawet mrozu. Czasami zdarza się, że przez krótki okres czasu, lina znajduje się w środowisku wodnym. Co ciekawe, często ma ono charakter żrący lub zasadowy.
Zadaniem rdzenia jest kompleksowe konserwowanie liny od wewnątrz. Niestety od zewnątrz jest to bardzo często niemożliwe. W związku z tym, że rdzeń podczas pracy przesuwa się względem splotu, smarowanie odbywa się w sposób bardzo skuteczny. Dzięki temu najważniejsze komponenty liny (i zawiesia linowego) nie podlegają procesom rdzewienia.
I na koniec… trwałość!
Zawiesia linowe posiadają rdzeń również ze względu na wzrost ich trwałości. Zastosowanie rdzenia sprawia, że – tymczasowo – lina utrzymuje swą trwałość nawet przy zerwaniu pojedynczego splotu. Oczywiście eksploatacja takiej liny jest niedopuszczalna, ale w niektórych warunkach nie da się jej uniknąć.
Reasumując, rola rdzenia w zawiesiach jest bardzo złożona i ważna. Bez tego elementu, trudno byłoby wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujące (i bezpiecznie) zawiesie, pracujące z dużymi obciążeniami poprzecznymi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.