Trudno wyobrazić sobie w pełni nowoczesną i zautomatyzowaną linię produkcyjną, bez zastosowania tak zwanych robotów kartezjańskich. Konstrukcje te – choć na pozór proste – mogą realizować wiele różnych zadań. Niektóre zaś wynikają z ich modułowej konstrukcji.
Magia tkwi w profilach
Najważniejszą zaletą robotów kartezjańskich, jest możliwość oparcia ich konstrukcji na prostych profilach. Dzięki nim i nowatorskiej technologii wykorzystywanej w procesie ich łączenia, roboty kartezjańskie mogą pracować bez żadnych ograniczeń. Wspomniane profile stanową podstawę ruchu dla całej konstrukcji.
Dzięki temu, że ich łączenie ze sobą jest praktycznie bezproblemowe, coraz częściej zaczęto zastanawiać się nad możliwością rozbudowy takich robotów. Podłączanie kolejnych prowadnic okazało się strzałem w dziesiątkę, gdyż dzięki temu nie tylko można było wydłużyć zasięg maszyny, ale też ukierunkować ją na konkretne zadania.
Gdzie maszyna nie sięgnie…
Roboty kartezjańskie charakteryzują się długim dystansem pracy na określonej osi. Według producentów tychże robotów, wartość ta oscyluje najczęściej w granicach 2500 – 3000 mm, co oferuje całkiem przyzwoite warunki pracy. Poza tym wprowadzenie nowych profili ułatwia rozbudowę maszyny o kolejne wymiary (maksymalnie 4).
Wspomniana rozbudowa nie musi dotyczyć wyłącznie osi przesuwu urządzenia. Coraz częściej roboty kartezjańskie wyposaża się w zaawansowane uchwyty, dzięki którym możliwe jest wykonanie wielu, często bardzo skomplikowanych zadań. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w czasie pracy można zmieniać zainstalowane końcówki, ustawiając maszynę zgodnie z oczekiwaniami.
Dokładność niezależna od modułu
Zaletą projektowanych robotów kartezjańskich, jest – pomimo dużego stopnia rozbudowy – zachowanie ich doskonałej dokładności wymiarowania. W większości urządzeń, dokładność wymiarów przesuwu dochodzi nawet do 0.1 mm. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu profesjonalnych układów CNC.
Podsumowując, roboty te bardzo często mają budowę modularną, co jednoznacznie wynika z ich zastosowania. Dzięki temu można je wykorzystać w różnych sytuacjach i do realizacji różnych zadań. Większość robotów może dzięki swej dokładności wykonywać nawet najbardziej zaawansowane, automatyczne zadania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.