Zastosowanie elektronicznych ekranów z e papierem w przemyśle

E papier już od długiego czasu na stałe zagościł w przestrzeni publicznej i coraz więcej osób korzysta z innowacyjnych rozwiązań opartych na technologii EPD. Elektroniczne czytniki książek są już dobrze znane, jednakże e papier znalazł zastosowanie również w przemyśle w postaci rozkładów jazdy, tablic elektronicznych i przeróżnych maszyn, które są sterowane zdalnie.

E papier a przemysł

Obecnie nie trudno jest sobie już nawet wyobrazić zastosowania e papieru w przemyśle. Po technologię EPD sięgają przykładowo na szeroką skalę supermarkety. E papier można już spotkać na wielu półkach sklepowych w postaci metek cenowych. Jest to duże udogodnienie, gdyż sklep wykorzystujący technologię EPD może sterować cenami całego asortymentu z jednego miejsca i to w sposób zdalny. Idealnie sprawdza się to chociażby podczas wprowadzania promocji i obniżek cenowych na poszczególne produkty.

Zasada działania wyświetlacza wykonanego z e papieru jest bardzo prosta i opiera się ona na umiejętnym sterowaniu polem elektrycznym na ruch cząsteczek i ich rozdzielenie. W ten sposób możliwe jest nie tylko zmienienie koloru, ale również wzorów. W efekcie elektroniczny ekran jest w stanie wyświetlić pożądane obrazy i tekst.

Nowoczesne rozkłady jazdy i tablice rejestracyjne wykorzystujące elektronicznie ekrany z e papierem

E papier jest coraz tańszy, dlatego też pojawia się coraz więcej jego nowych zastosowań. Ekrany z elektronicznym papierem spotykane są już nawet na przystankowych rozkładach jazdy. Jest to duże udogodnienie, gdyż takie nowoczesne rozkłady można zdalnie aktualizować, bez konieczności ciągłego odklejania i naklejania nowych.

Obecnie testowane są także nowoczesne tablice rejestracyjne, które zostały stworzone w oparciu o technologię EPD. Na ich korzyść z pewnością przemawia to, że są one w stanie wyświetlać dowolne napisy bez zasilania i to przez kilka lat. Trwają prace nad tym, aby tego typu tablice były zasilane w przyszłości z ogniw słonecznych. Napisy na tablicy wykonanej z e papieru będzie można oczywiście zmieniać zdalnie.

Energooszczędność największą zaletą technologii EPD

Niezaprzeczalną zaletą e papieru jest z pewnością jego energooszczędność. Urządzenia wykorzystujące technologię EPD wyróżniają się bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej. Wyświetlacze wykonane z e papieru zużywają prąd tylko podczas zmiany ruchu cząsteczek, czyli podczas zmiany wyświetlanego obrazu/treści. Pobór prądu nie występuje podczas ciągłego wyświetlania tego samego obrazu, co z pewnością przekłada się na spore oszczędności.

Warto od razu zaznaczyć, że urządzenia z wyświetlaczami wykorzystującymi technologiem EPD nie są w stanie zapewnić szybkiej i bardzo płynnej zmiany prezentowanych obrazów. Na próżno jest również liczyć na to, że wyświetlane barwy i wzory będą wysokiej jasności, czyli w rozdzielczości Full HD.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *