Solidworks – subskrypcja czy licencja?

Oprogramowanie Solidworks jest dostępne w wielu różnych formach. Dzięki temu istnieje możliwość jego dopasowania do oczekiwań klienta. Osoby, które zastanawiają się nad jego zakupem, często zadają sobie pytanie, czy lepiej wybrać wariant licencyjny (np. Solidworks online), czy też zdecydować się na subskrypcję.

Co może subskrypcja? Co może licencja?

Zakres usług świadczonych w ramach subskrypcji i licencji jest praktycznie taki sam. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku użytkownik ma dostęp do pełnej funkcjonalności programu. Oznacza to, że od strony technicznej obydwa warianty znacząco się od siebie nie różnią. Oczywiście można tu uwzględnić czynnik najważniejszy, czyli czas trwania. Wybierając licencję czasową, użytkownik Solidworks może korzystać z oprogramowania przez trzy miesiące lub jeden rok. W przypadku subskrypcji jest nieco inaczej, choć osoba korzystająca z oprogramowania może używać go przez 1 lub 2 lata.

Taniej czy drożej?

W przypadku narzędzia Solidworks cena licencji i subskrypcji znacząco się od siebie różnią. Subskrypcję płaci się comiesięcznie, a jej koszt jednostkowy jest stosunkowo niski. W przypadku licencji płaci się więcej, ale za ściśle określony (już wcześniej) czas. Subskrypcja jest systemem płatności, który można rozwiązać w każdej chwili. Kupując licencję trzeba brać pod uwagę, że robi się to na ściśle określony czas. Mówiąc wprost – wcześniejsze zrezygnowanie z licencji nie jest możliwe, gdyż cały jej okres został wykupiony z góry.

Co wybrać?

Wybór konkretnej formy płatności zależy od tego, czy użytkownik chce testować oprogramowanie przez pewien czas, czy też jest zainteresowany jego dłuższym (lub wieczystym) użytkowaniem. Ciekawym rozwiązaniem jest np. zakup licencji wieczystej, która obowiązuje zarówno w przypadku wersji stanowiskowej, jak i w przypadku narzędzia Solidworks działającego w trybie online. Ceny licencji Solidworks i jego subskrypcji uwzględniają tą różnicę, dlatego opłacalność wyboru każdego z rozwiązań zależy od własnych preferencji i oczekiwań.

Podsumowując, oprogramowanie Solidworks jest dostępne w wielu różnych wersjach (zwłaszcza licencyjnych). Zakup konkretnej z nich zależy od tego, jak bardzo dane rozwiązanie opłaca się użytkownikowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *