Stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu. Jednak, czy maszyny do cięcia laserem to rozwiązanie, które sprawdza się zawsze i wszędzie? W niniejszym tekście przybliżymy ten temat, skupiając się także na obsłudze owych urządzeń.
Zaawansowana technologia
Jedno jest pewne – gdyby nie wdrażanie nowoczesnych metod, przemysł i gospodarka nie rozwiałyby się w szybkim tempie, zaskakując wydajnością i efektywnością. Nic zatem dziwnego, że maszyny do cięcia laserem są tak powszechnie stosowane.
Za ich pomogą można przecież błyskawicznie i jednocześnie bezpiecznie ciąć metal o różnym kształcie i grubości. Co więcej, da się to robić w sposób niezwykle precyzyjny. Oczywiście pod warunkiem, że maszyny do cięcia laserem będą obsługiwane przez operatora, który zna zasadę ich działania (dla laika okaże się ona zbyt trudna).
Jakie są zalety?
Poza precyzją sporym plusem takich urządzeń jest bez wątpienia wysoka prędkość lasera (potrafi on dokonać cięcia kilkaset razy szybciej niż w przypadku dawniejszych, tradycyjnych rozwiązań). Co ważne, dany obszar nie będzie narażony na duże uszkodzenia, a cały materiał nie ulegnie zużyciu.
Zalet jest więcej. Między innymi należy wspomnieć o automatyzacji. Cięcie blachy przy pomocy lasera sprawia, że zmniejszymy koszty produkcji i poprawimy efektywność. A czy taka technologia ma jakiekolwiek wady? Okazuje się, że tak.
Wady maszyny do cięcia laserem
Pierwszy minus związany jest z ceną takich maszyn. Są one bardzo drogie. Chcąc je zakupić, trzeba przeznaczyć nawet średnio kilkaset tysięcy złotych oraz liczyć się z tym, że trzeba dokonywać ich regularnych konserwacji u specjalisty (co pozwoli uniknąć awarii w przyszłości). Jednak z czasem owa inwestycja może się zwrócić, więc nie są to jakieś największe wady.
Niestety pojawia się jeszcze kwestia związana z ograniczoną grubością cięcia. Istnieje bowiem pewna granica – metal grubszy niż kilkaset milimetrów będzie trudniej rozdzielić taką metodą. Do tego dochodzi silne promieniowanie, które może zaszkodzić zdrowiu.
Ostateczny wybór zastosowania maszyny do cięcia laserem to sprawa indywidualna. Właściciel danego zakładu produkcyjnego sam będzie wiedział, czy po rozważeniu wszystkich za i przeciw oraz podliczeniu kosztów, na pewno taka metoda okaże się dla niego zbawienna.