Hydroizolacja – skuteczne zabezpieczenie balkonu

Warunki klimatyczne, które u nas panują wymagają, by balkon oraz taras dodatkowo zabezpieczyć przed zgubnym wpływem wody oraz mrozu mających duży wpływ na kondycje balkonu. Hydroizolacja balkonu to konieczność, jeżeli chce się korzystać z balkonu przez długie lata bez przeprowadzania remontu. Jak zabezpieczyć balkon oraz taras?

Dlaczego trzeba zabezpieczyć balkon?

Hydroizolacja balkonu oraz tarasu jest konieczna już na etapie budowy. W przypadku, gdy nie zostało to zrobione musimy liczyć się z taką koniecznością. Zima, opady deszczu, śniegu oraz mróz bardzo skutecznie mogą osłabić wierzchnią warstwę balkonu. W takiej sytuacji konieczne jest zabezpieczenie balkonu przed dalszymi uszkodzeniami.

Hydroizolacja balkonu to ochrona przed działaniem wody oraz mrozu. Chcąc ten zabieg wykonać skutecznie należy użyć minimum dwóch warstw masy zabezpieczającej.

Jak zabezpieczyć balkon?

Masy uszczelniające taras powinny mieć trzy warstwy. Pierwsza warstwa stosowana jest bezpośrednio na beton. Wykorzystywana masa uszczelniająca na balkon to izolacja bitumiczna, która przyklejana jest bezpośrednio do podłoża. Hydroizolacja balkonu na tym poziomie ma za zadanie ochronę powierzchni, gdy zniszczeniu ulegnie druga warstwa. Warstwa ta musi być wyprowadzona na warstwę cokołową ściany. Dzięki temu można uniknąć skraplania wilgoci na ścianie, która w krótkim czasie byłaby zawilgocona.

Przed położeniem drugiej warstwy masy uszczelniającej taras trzeba zastosować warstwę rozdzielającą. Używa się do tego maty drenującej lub włókniny technicznej.

Masa uszczelniająca na balkon stosowana w drugiej warstwie jest układana pod płytki ceramiczne. Masy uszczelniające taras to zaprawy uszczelniające lub folia w płynie. Kolejnym elementem, który pomaga chronić balkon lub taras jest klei stosowany do płytek balkonowych. Dobry klej do płytek ma również właściwości ochronne, dzięki czemu płytki będą skutecznie przymocowane, a wilgoć nie będzie przedostawała się pod kafelki.

Tak przeprowadzona hydroizolacja balkonu to gwarancja długiego użytkowania bez konieczności remontów oraz napraw po każdej zimie. Ważne, by w trakcie prac zastosować dobrej jakości masy uszczelniające taras. Złe produkty, słabej jakości, to tylko dodatkowa praca oraz koszty, które trzeba ponownie ponieść w momencie ponownego uszkodzenia balkonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *