Elastomery to tworzywa, które wykorzystywane są do wytwarzania różnorodnych produktów oraz w bardzo wielu branżach. Dodawane są nawet do kosmetyków zapewniając im przyjemniejszą i delikatniejszą konsystencję. Mogą być zarówno sztuczne, a także naturalne – w tym przypadku najlepszym przykładem jest kauczuk naturalny.
Elastomery silikonowe, czyli krospolimery
Są to tworzywa, które powstają na bazie usieciowanego oleju silikonowego i zazwyczaj mają wygląd napęczniałych żelków, ale równie dobrze mogą być proszkiem czy emulsją. Mają jedną szczególną cechę, dzięki której mogą być bardzo szeroko stosowane. Jest to zdolność do zmieniania swojego kształtu pod wpływem sił mechanicznych, ale z zachowaniem zmian w swojej strukturze. Elastomer silikonowy może więc być ciągnięty i ściskany bez obawy, że zostanie zniszczona jego struktura.
Drugą bardzo istotną ich cechą jest wytrzymałość na inne ekstremalne warunki. Jest to między innymi temperatura. Elastomery są nie tylko odporne na wahania temperatur, ale również na bardzo wysokie ich wartości, ponieważ od -100 do 300 stopni Celsjusza. Ich struktura i właściwości nie ulegają żadnej zmianie.
To też warto wiedzieć o elastomerach silikonowych
Elastomer silikonowy wykorzystywany jest bardzo często w branży budowlanej. Tworzy się z niego nie tylko uszczelnienia i izolacje, ale również w formie natrysku całe posadzki i inne powierzchnie w celu ich ocieplenia i zapewnienia im wyjątkowej sterylności, np. w sektorze produkcyjnym, medycynie czy obiektach rekreacyjnych.
Jest on również popularnym składnikiem kosmetyków. Znajdziemy go
w kremach, balsamach, preparatach do pielęgnacji włosów, a nawet dezodorantach. To dzięki niemu mają delikatną konsystencję, jedwabistą lekkość oraz nie są lepkie i tłuste.
Ciąg dalszy niezwykłych właściwości
Elastomer silikonowy poza tym, że jest wytrzymały na skrajne temperatury, świetnie radzi sobie również w kontakcie z różnorakimi, często bardzo agresywnymi substancjami. Jest to zarówno alkohol, roztwory kwasów, zasad oraz soli, a także rozpuszczalniki, oleje i smary mineralne. Nie rozpuszcza się również w wodzie. Dzięki różnorakim możliwościom kombinacji może powstać elastomer o naprawdę wyjątkowych właściwościach. Powstają między innymi kwasoodporne czy obojętne biologicznie do pakowania żywności.
Jest on również odporny na starzenie się pod wpływem promieni UV oraz na spalanie, a także ma doskonałe parametry elektroizolacyjne w zakresie wysokich temperatur oraz znaczną odporność na przebicie łukiem elektrycznym na poziomie 25kV/mm.