Szybkie i efektywne sklejenie dwóch metalowych części? Jest to możliwe. W sprzedaży dostępny jest tak zwany klej anaerobowy, nazywany również klejem beztlenowym, który skutecznie łączy metal i uszczelnia powierzchnie. Jakie są jego właściwości i sposób działania?
Działanie kleju anaerobowego
Klej ten ceniony jest w mechanice oraz w przypadku branży, zajmującej się inżynierią chemiczną. Dzięki niemu możliwe staje się połączenie ze sobą powierzchni metalowej z innym materiałem lub dwóch elementów metalowych. Klej anaerobowy można stosować do gwintów, jest to wtedy produkt jednoskładnikowy, który działa poprzez brak dostępności do tlenu. W jaki sposób zatem działa klej? Poprzez fakt, że jego konsystencja jest ciekła, dość szybko przechodzi w stan stały w momencie nałożenia na łączone elementy. Po dociśnięciu dwóch części następuje odcięcie od dostępu do tlenu, co powoduje szybkie zespolenie. Metal w procesie łączenia pełni rolę katalizatora, którego zadaniem jest przyspieszenie procesu łączenia dwóch elementów.
Zastosowanie kleju beztlenowego
Z uwagi na jego cenne właściwości, klej zyskuje zastosowanie w wielu dziedzinach. Stosowany jest w przypadku łączenia bądź uczczelniania dwóch taki samych metali lub metali z aluminium. W przypadku, gdy planujemy połączyć ze sobą metal i szkło lub inne tworzywo sztuczne, również sprawdzi się klej beztlenowy. Główną zaletą stosowania kleju, jest szybkość łączenia dwóch elementów, dlatego najczęściej stosowane są w przypadku elementów instalacji, które chcemy ochronić przed zbędnym odkręcaniem. Stosowanie kleju beztlenowego jest przede wszystkim bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż dzięki niemu można uniknąć kosztownych i pracochłonnych napraw uszkodzonych elementów.
Jak prawidłowo stosować klej?
Przed zastosowaniem kleju, powierzchnia powinna być prawidłowo odtłuszczona i sucha. Klej należy dokładnie rozprowadzić na łączonej powierzchni, a następnie ruchem zwrotnym połączyć z drugim elementem. Sprawi to, że części będą dokładnie i szybko zespolone. Pamiętajmy o tym, aby nie zanurzać łączonych elementów w kleju, tylko lekko je posmarować. Wałki i łożyska również łączymy ruchem obrotowym, aby szczelnie je złączyć. Nakładanie kleju jest o wiele łatwiejsze dzięki obecności aplikatora.
Zatem, gdy zależy nam na szybkiej naprawie uszkodzonych elementów, wykorzystajmy klej beztlenowy i uniknijmy kosztownych napraw. Znajdziemy go w każdym markecie budowlanym lub na różnych stronach internetowych w optymalnej cenie w zależności od firmy.