Każdy z nas regularnie musi wypełniać smutny obowiązek, jakim niewątpliwie jest uiszczanie rachunków za energię. Na szczęście, budynki mieszkalne budowane są coraz częściej w sposób, by koszty te zminimalizować w jak największym stopniu. Rozwiązaniem, jakie cieszy się coraz większą popularnością, jest dom pasywny. Na czym polegają i jak wyglądają zawarte w nim rozwiązania?
Dom pasywny projekt – o co chodzi?
Domy pasywne projektowane są w taki sposób, by jak najbardziej zminimalizować zapotrzebowanie na energię pierwotną, potrzebną do ogrzania i oświetlenia pomieszczeń, ogrzania wody czy użytkowania potrzebnych do życia sprzętów elektrycznych, takich jak lodówka, pralka, czy zmywarka. Domy pasywne poprawiają też jakość powietrza, a także dbają o dobrą izolację akustyczną. W jaki sposób można to wszystko osiągnąć?
Pięć głównych zasad projektowania domu pasywnego
Dom pasywny projekt opiera się na pięciu zasadach, które pozwalają uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, minimalne zużycie energii, dobrą jakość powietrza czy redukcję hałasu.1. Brak mostków technicznych – dzięki braku szczelin oraz dobrej izolacji ścian podłóg i sufitów, potrzeba ogrzewania bądź chłodzenia pomieszczeń jest zminimalizowana. Temperatura w nich utrzymuje się na optymalnym poziomie. 2. Dobra izolacja – jak zostało wspomniane powyżej, dobrze zrobiona izolacja zabezpiecza budynek przed niepotrzebną wymianą energii ze środowiskiem zewnętrznym.3. Dobrej jakości okna – to kolejny czynnik wpływający na jakość izolacji pomieszczeń. Zapobiegają utracie ciepła. Dodatkowo, domy pasywne projektowane są w taki sposób, by pomieszczenia użytkowe (takie jak salon, czy jadalnia) znajdowały się od południowej strony. Dzięki temu są one doskonale nasłonecznione i pozwalają na zaoszczędzenie energii, którą zużylibyśmy na oświetlenie ich. Do tego potrzebne są duże okna.
4. Hermetyczna konstrukcja – jeśli zadbamy o dobry projekt domu, ograniczymy straty ciepła.
5. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – jeśli będzie wysokiej jakości, z powodzeniem odzyska ciepło ze zużytego powietrza.
Jak widać, zastosowane w domach pasywnych rozwiązania pozawalają na minimalne zużycie energii, co wydaje się świetną inwestycją i w skali kilku lat, pieniędzmi, które pozostaną w naszych kieszeniach.