Co trzeba wiedzieć przed założeniem instalacji gazowej w domu?

Sposobów na ogrzanie domu jest co najmniej kilka. Jednym z częściej wybieranych jest ogrzewanie gazowe. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może sobie na nie pozwolić. Jak założyć instalacje do ogrzewania i jaki jest jej koszt?

Instalacja ogrzewania gazowego – jak ją założyć?

Ogrzewanie gazem jest nie tylko bezpieczne, ale również bardzo ekonomiczne. Trzeba jednak pamiętać, że założenie instalacji należy wykonać zgodnie ze sztuką budowlaną, a wykonać mogą ją wyłącznie instalatorzy z odpowiednimi uprawnieniami.

Pierwszym krokiem jest wykonanie projektu, w którym będzie uwzględniony układ przewodów wraz z rozprowadzeniem instalacji, umiejscowienie szafki gazowej oraz umiejscowienie przyłącza gazowego.

Kolejnym krokiem jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę. Składając dokumenty dodatkowo należy mieć opinię kominiarską, mapkę poglądową oraz dokument stwierdzający prawo do nieruchomości.

Budowa

Koniecznie trzeba pamiętać, że budowę instalacji gazowej może wykonać tylko wyspecjalizowana firma. Koszt instalacji gazowej w domu nie jest niski, ale na pewno pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu w czasie długich i mroźnych zim.

Warto pamiętać, że koszt instalacji gazowej w domu obejmuje również cenę sporządzenia projektu budowlanego. Waha się on w granicach 500 – 1 200 złotych. Ostateczna cena instalacji gazowej będzie uzależniona od wielkości budynku. Należy jednak założyć, że koszt materiałów budowlanych oraz robocizny będzie wahał się w granicach 100 – 170 zł/m2.

Do kosztów instalacji gazowej w domu należy również doliczyć opłaty za szafkę gazową, usługi geodezyjne czy odbiór przyłącza gazowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *